Jajka – kalorie i wartości odżywcze

jajko kalorie

Jeszcze do niedawna panował błędny pogląd na temat jajek. Wiele osób uznawało nieprawidłową tezę, mówiącą że ich regularne spożywanie przyczynia się do znacznego podniesienia poziomu cholesterolu. Naukowcy obalają ten mit, co więcej zalecają częste jedzenie jajek. Wyjaśniamy, dlaczego warto je dodać do swojej diety.

Jajko – kalorie

Jajko może zapewniać różną ilość kalorii, ze względu na to, że jego to produkt, który przyrządza się na wiele różnych sposobów. Ze względu na wysoką zawartość białka stanowi idealne źródło energii na różnego rodzaju dietach. Zakładając, że jajko waży około 50-60 gram to jego spożycie w wersji na miękko zapewnia 88 kalorii. Przyrządzone na twardo daje organizmowi aż 93 kalorie, w których znajdują się proteiny oraz zdrowe tłuszcze. W przypadku jajecznicy jest to około 170 kcal, a jajka sadzone 130. W takich przypadkach należy się liczyć z większą zawartością tłuszczów wykorzystanych do przyrządzenia posiłku. Warto zadbać, aby te były pochodzenia roślinnego.

Warto dodać, że całkiem sporo osób preferuje spożywanie jajek na surowo. Zakładając, że jest to produkt wysokiej jakości w takie sytuacji można liczyć na spożycie 48 kalorii.

Kaloryczność jajek a odchudzanie

Wiele osób uważa, że częste spożywanie jajek przyczynia się do nabierania niechcianego rodzaju masy. Nic bardziej mylnego, spożywanie opisywanych produktów żywnościowych jest polecane osobom będącym na dietach odchudzających. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest ich niskokaloryczność, a zarazem zapewnianie poczucia sytości. Na tym nie koniec, istnieją specjalne diety jajeczne służące do szybszego pozbywania się masy tłuszczowej. Co ciekawe, w takich przypadkach nie trzeba się decydować tylko na jedzenie gotowanych jaj. Równie dobrze może być to jajecznica usmażona na zdrowym tłuszczu, na przykład wysokiej jakości maśle. Aby przyśpieszyć efekty warto stosować ją przyrządzać z takimi przyprawami jak kurkuma oraz chilli. Takie połączenie gwarantuje poczucie sytości na długi czas i wspiera prawidłowy metabolizm. Oczywiście należy pamiętać, że każdy produkt spożywany w nadmiarze szkodzi. Dlatego ilość jedzonych dziennie jaj musi być dostosowana do wagi oraz diety danej osoby.

Jak wybrać dobre jajko?

Od czasów wejścia Polski do Unii Europejskiej wszystkie jajka muszą być znakowane specjalnymi kodami, których zadaniem jest określanie ich pochodzenia. Zgodnie z panującymi zasadami pierwsza cyfra kodu ukazuje sposób hodowli kur:

  1. Hodowle ekologiczne
  2. Kury z wolnego wybiegu
  3. Chów ściółkowy
  4. Chów klatkowy

Kolejna oznaczenie wskazuje kraj pochodzenia, na przykład PL, trzecie to województwo, a czwarte powiat. Piąte oznacza rodzaj działalności, a ostatnie numer producenta. Warto dodać, że na dużej części jajek można znaleźć oznaczenia opisujące ich wielkość, w zależności od potrzeb może to być S,M, L lub XL. Wybierając jajka, należy zwracać szczególną uwagę na pierwsze oznaczenia. Chcąc mieć pewność, że kupuje się produkty najwyższej jakości warto stawiać na te pochodzące z od kur z wolnego wybiegu lub hodowli ekologicznej.

Dlaczego warto jeść jajka?

Istnieje szereg powodów, dla których warto się zdecydować na regularne spożywanie jajek. Pierwszy z nich to wspomniana niskokaloryczność, a jednocześnie zapewnianie poczucia sytości. Dzięki temu jajka sprawdzają się w czasie diety odchudzającej. Inne powody, które powinny zachęcać do ich spożycia to:

  • wysoka zawartość protein – białko w jajkach wykazuje doskonałą przyswajalność i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne. Dzięki temu jajko stanowi stały składnik jadłospisu osób aktywnych fizycznie.
  • pozytywny wpływ na układ nerwowy – jajka zawierają cholinę, która poprawia pamięć i zmniejsza ryzyko występowania problemów z koncentracją oraz wahań nastroju.
  • zbawienny wpływ na kości – znajdująca się w jajkach witamina D wspomaga wchłanianie wapnia, a co za tym idzie prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.
  • mnogość minerałów – jajka zawierają takie cenne pierwiastki jak fosfor, żelazo, miedź, mangan oraz selen.

Artykuł przygotowany przy współpracy z portalem https://blackliner.pl/