Zakładanie trawnika – termin wysiewu trawy

kiedy siać trawę termin; kiedy siać trawę; sadzenie trawy kiedy; wysiew trawy w marcu; jak siać trawę; siew trawy; wysiew trawy a przymrozki; kiedy zakładać trawnik; czy nasiona trawy mogą przemarznąć

Chyba każdy właściciel podwórka marzy o tym, żeby mieć wokół domu piękny trawnik. Jest on dopełnieniem domu i dodaje mu uroku. Piękny trawnik jest również źródłem radości i relaksu. Można na nim spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednak zanim do tego dojdzie, musimy go najpierw posadzić i odpowiednio zadbać o jego wzrost i pielęgnację. Najważniejsze pytanie, jakie w pierwszej kolejności się nam z pewnością nasuwa, to oczywiście – kiedy zakładać trawnik.

Kiedy siać trawę – termin

Odpowiedź na pytanie, kiedy zakładać trawnik nie jest jednoznaczna. Wydawać by się mogło, że trawnik można zakładać przez cały rok, jednak przyjmuje się, że najlepsze terminy na siew trawy to wiosna lub jesień. Wiosną trawnik rośnie szybko i można go łatwo ukształtować, natomiast jesienią gleba jest jeszcze ciepła, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Latem trawnik może być narażony wysokie temperatury, co może utrudnić jego wzrost, grozić wysuszeniem i wypaleniem młodych źdźbeł trawy. Zimą natomiast gleba jest oczywiście zbyt zimna, aby umożliwić kiełkowanie nasion. Większość źródeł w internecie i specjalistów sugeruje mimo wszystko wiosnę, jako najlepszy okres na siew trawy.

Wysiew trawy w marcu?

Warto zauważyć, że żaden z dostępnych w sprzedaży gatunków trawy, nie jest przeznaczony do wysiewu w okresach od listopada do marca i od czerwca do połowy sierpnia. Pytając wobec tego, czy wysiew trawy w marcu jest możliwy, odpowiadamy, kategorycznie nie! W marcu narażamy się na przymrozki, które nadal nie są w tym okresie rzadkim zjawiskiem.

Wysiew trawy a przymrozki – czy nasiona trawy mogą przemarznąć?

Wysiew trawy a przymrozki to ważny temat, zwłaszcza kiedy wysiewamy trawę wczesną wiosną. Nasiona trawy mogą przemarznąć jak każde inne, zwłaszcza w mroźne i suche dni. W takim przypadku może dojść do uszkodzenia nasion, co może uniemożliwić ich kiełkowanie i wzrost. Dlatego ważne jest, aby unikać siania nasion trawy w bardzo niskich temperaturach, żebyśmy nie musieli się później zastanawiać przez najbliższe dni – czy nasiona trawy mogą przemarzać.

Dlatego, jeśli chodzi o pytanie, kiedy zakładać trawnik, nie tylko termin jest istotny, ale również warunki pogodowe w dniu wysiewu.

Kiedy siać trawę – pogoda

Pogoda w dniu wysiewu jest ważna. Gdy zastanawiamy się, kiedy siać trawę, musimy zdawać sobie sprawę, że Idealne warunki to słoneczna i sucha pogoda bez wiatru.

Zarówno w przypadku wiosny, jak i w przypadku jesieni, temperatura powietrza jest z reguły na odpowiednim poziomie do wysiewu, więc wybierając dzień, kiedy postanowisz zasiać trawnik, nie będziesz się musiał zbytnio o nią martwić.

Musisz jednak zwrócić uwagę na to, by w dniu wysiewu nie padał deszcz, a już na pewno nie doszło do ulewy, ponieważ podłoże pod wysiew nasion powinno być tylko lekko wilgotne, ale nie może to być po prostu błoto. Ulewny deszcz zagraża naszym nasionom w dwojaki sposób. Po pierwsze, nadmiar wilgoci może doprowadzić do gnicia i pleśnienia nasion, a po drugie, strugi deszczu mogą te nasiona po prostu zmyć.

Podobnie wysianym już nasionom może zagrozić wietrzna pogoda. W dniu, kiedy zamierzasz siać trawę, najlepiej jakby było bezwietrznie, ewentualnie może wiać naprawdę delikatny wiaterek. Chodzi tu po prostu o lepszą kontrolę nad nasionami podczas siania. Przy większym wietrze, nasiona mogą się rozsiewać w sposób niekontrolowany. Dobrym pomysłem jest użycie piasku i wymieszanie go z nasionami, to znacznie ułatwia wysiew.

Wybór mieszanki traw

Istnieje wiele rodzajów mieszanek trawy, a każda z nich jest przeznaczona do innych warunków i wymagań. Z tych najczęściej spotykanych możemy wymienić:

 • trawy uniwersalne: są przeznaczone do siania na różne rodzaje gleb i w różnych warunkach. Można śmiało powiedzieć, że wyrosną praktycznie wszędzie, dlatego świetnie nadają się na trawniki miejskie i do parków, na tereny rekreacyjne,
 • trawy regeneracyjne (renowacyjne): przeznaczone do odnowienia trawnika po uszkodzeniach lub po prostu do jego uzupełnienia, ponieważ charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem,
 • trawy pastewne: jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone do tworzenia trawników na terenach, na których jest wiele zwierząt, takich jak krowy czy konie. Są to mieszanki wieloletnie,
 • trawy sportowe: są przeznaczone do tworzenia trawników na boiskach i stadionach, czyli wszędzie tam, gdzie trawa narażona jest na intensywne użytkowanie. Trawy te rosną bardzo szybko i bardzo bujnie, przez co wymagają częstego koszenia, a to z kolei powoduje, że dynamicznie się rozkrzewiają,
 • trawy ozdobne: charakteryzują się największą elegancją, jednolitą, ciemnozieloną barwą. Wymagają bardzo uważnej pielęgnacji.

Przygotowanie podłoża pod siew trawy

Przed wysianiem trawy, podłoże musi być odpowiednio przygotowane, aby umożliwić nasionom kiełkowanie i prawidłowy wzrost. Najlepsza gleba na siew trawnika powinna być nieco kwaśna, próchnicza i lekka. Oto kilka wskazówek jak prawidłowo przygotować podłoże pod siew trawy.

 1. Usuń wszystkie kamienie, gałęzie i inne zanieczyszczenia, które mogą utrudniać wzrost trawy.
 2. Spulchnij glebę, aby umożliwić swobodny rozwój korzeni. Najlepiej przekopać ją na głębokość około 25 cm na kilka dni przed dniem siania.
 3. Zrównaj powierzchnię terenu, aby umożliwić równomierne rozprowadzenie nasion.
 4. Jeśli jest taka potrzeba, na około 14 dni przed sianiem nawieź ziemię.
 5. W przypadku zbyt kwaśnej gleby warto przeprowadzić jej wapnowanie. Najlepsze pH pod trawnik to pH w zakresie 5,5-6,5.
 6. W przypadku gliniastej gleby, która ma zbyt mocno zwartą strukturę, można dodać piasek, aby poprawić jej drenaż i przepuszczalność.
 7. W przypadku gleby piaszczystej możemy wzbogacić ją ziemią uprawną, ewentualnie małą ilością torfu.

Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowe dla uzyskania pięknego i zdrowego trawnika.

Wszystko gotowe – jak siać trawę?

Kiedy wszystko już przygotowaliśmy, mamy dzień z odpowiednimi warunkami pogodowymi, pora wziąć się za sianie. Najważniejsze, jeśli chodzi o to, jak siać trawę, jest równomierne rozrzucanie nasion. Jeśli zrobimy to dobrze, trawnik odwdzięczy nam się w przyszłości odpowiednią pełnością bez niepotrzebnych dziur. Często stosowaną metodą siewu trawy jest sianie w dwóch kierunkach. Dla lepszego efektu można użyć specjalnego siewnika ogrodowego. Po skończeniu wysiewu, podlewamy, a raczej delikatnie zraszamy teren siania, uważając, aby nie wypłukać nasion.

Pierwsze koszenie

Pierwsze koszenie nowo posianego trawnika powinno być wykonane, gdy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Dobrze by było, gdyby cięcie nie było wykonane na raz. Najlepiej ustawić najpierw kosiarkę na cięcie trawy w około 1/3 jej wysokości. Właściwą długość, czyli około 4 cm, możemy bezpiecznie osiągnąć przy drugim cięciu, ustawiając wysokość koszenia na tym poziomie. Ważne jest, aby nie skosić trawy zbyt nisko, co może uszkodzić jej system korzeniowy i zaburzyć jej naturalny proces wzrostu, oraz narazić ją na wypalenie przez słońce. Po cięciu należy również regularnie podlewać trawnik, aby utrzymać odpowiednie warunki do wzrostu.