Grypa a przeziębienie: specyfika infekcji i główne różnice

grypa a przeziębienie; jak odróżnić grypę od przeziębienia; grypa czy przeziębienie; objawy przeziębienia i grypy; objawy grypy; przeziębienie objawy; grypa a przeziębienie różnice; przeziebienie

W sezonie infekcyjnym dość często występują różne choroby wirusowe, wśród których można wymienić między innymi przeziębienie i grypę. Grypa a przeziębienie dość znacząco się między sobą różnią ze względu na występujące objawy. Dlatego warto zapoznać się z ich specyfiką.

Czym jest przeziębienie?

Grypa a przeziębienie to zagadnienie, które jest powszechnie obecne w sezonie infekcyjnym. Wśród najczęściej występujących infekcji można przede wszystkim wyszczególnić przeziębienia. Przeziębieniem nazywa się infekcję górnych dróg oddechowych, która może obejmować zakażenie nosa, zatok i gardła. Przeziębienia powodowane są działaniem wirusów i zazwyczaj są częstymi chorobami, na które można chorować nawet kilka razy w ciągu roku. Przeziębienie objawy są zazwyczaj łagodne, a podstawą do ich eliminacji jest leczenie objawowe.

Czym jest grypa?

Osoby zmagające się z infekcją bardzo często zastanawiają się nad kwestią: grypa a przeziębienie. Grypa a przeziębienie różnice są dość znaczące, ponieważ grypa uznawana jest za ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego. Za rozwój grypy odpowiedzialne są wirusy grypy, zarówno typu A, jak i typu B. Objawy grypy najczęściej są ostre, a sama infekcja przebiega silniej niż przeziębienie. W przypadku zakażenia grypą stosuje się oseltamiwir oraz zanamiwir, które są nieskuteczne w przypadku zakażenia innymi rodzajami wirusów. Dlatego tak istotne jest odróżnianie grypy od sezonowych przeziębień.

Grypa czy przeziębienie?

Wiele osób zastanawia się, jak odróżnić grypę od przeziębienia. Objawy obu schorzeń dość znacząco się między sobą różnią, dlatego warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, na co się choruje i jak można się efektywnie leczyć. W przypadku chorowania na przeziębienie zalecane jest leczenie objawowe, jednak podczas zmagania się z grypą możliwe jest zastosowanie specjalnych leków, które hamują rozwój wirusów grypy. Istotne są również same objawy obu chorób. Warto je przeanalizować.

Początek choroby

Początek choroby może być pomocny podczas próby odpowiedzi na pytanie: grypa czy przeziębienie? Obie infekcje rozpoczynają się nieco inaczej, dlatego w ich przebiegu możliwe jest zauważenie pewnych prawidłowości. Przeziębienie jest chorobą o dość lekkim przebiegu, a jej objawy nasilają się stopniowo. Dlatego zauważenie toczącej się infekcji możliwe jest nawet po dłuższej chwili. Natomiast w przypadku grypy sytuacja prezentuje się inaczej. Zakażenie wirusem grypy najczęściej ma ostry przebieg i rozpoczyna się nagle. Gwałtownego początku choroby trudno jest nie zauważyć, ponieważ wiąże się ze znacznym pogorszeniem samopoczucia.

Temperatura ciała

Kolejną widoczną różnicą w przebiegu przeziębienia i grypy jest temperatura ciała. Przeziębienia najczęściej wiążą się z występowaniem stanów podgorączkowych, które nie powinny przekraczać trzydziestu ośmiu stopni Celsjusza. Natomiast w przypadku zakażenia wirusem grypy temperatura ciała jest znacznie wyższa. W przebiegu grypy występuje wysoka gorączka, która trudna jest do zbicia standardowymi lekami przeciwgorączkowymi. Zazwyczaj sięga do trzydziestu dziewięciu stopni Celsjusza, jednak nierzadko pojawia się również gorączka do czterdziestu stopni Celsjusza. Gorączce w przebiegu grypy bardzo często towarzyszą silne dreszcze oraz uczucie zimna.

Dolegliwości stawowo-mięśniowe

Czym się jeszcze różni grypa a przeziębienie? Oba zakażenia wirusowe są zróżnicowane również ze względu na występowanie dolegliwości stawowo-mięśniowych. W przypadku przeziębienia bóle mięśni i stawów występują dość rzadko. Jeśli się pojawiają to ich nasilenie nie jest duże. Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku grypy. Zakażenie wirusem grypy bardzo często wiąże się z bardzo intensywnymi bólami mięśni oraz stawów, którym towarzyszą silne dreszcze i uczucie zimna. Osoba chora na grypę odczuwa zimno, mimo występowania wysokiej gorączki.

ból głowyBól głowy

Wśród objawów, które mogą pojawić się podczas infekcji wirusowej, można również wskazać bóle głowy. Bóle głowy rzadko występują podczas przeziębienia. Jednak w przypadku zmagania się z tego typu infekcją mogą pojawiać się bóle zatok, które przez wiele osób mogą być mylone z typowym bólem głowy. Natomiast ból głowy występuje prawie zawsze podczas zakażenia wirusem grypy. Bóle głowy towarzyszą gorączce i są zazwyczaj dość mocno nasilone. Ból głowy w przebiegu grypy trudno uśmierzyć środkami dostępnymi w aptekach bez recepty.

Kaszel

Objawy przeziębienia i grypy mogą wiązać się z występowaniem kaszlu, jednak będzie się on różnił w zależności od typu infekcji. Podział kaszlu obejmuje kaszel suchy i mokry. Kaszel w przebiegu przeziębienia jest rzadszy niż w przypadku grypy i najczęściej występuje w formie mokrej, dzięki czemu możliwe jest jego odkrztuszanie. Natomiast podczas zmagania się z grypą może występować dość intensywny kaszel w formie suchej. Suchy kaszel jest bardzo męczący dla chorego i może się wiązać również z odczuwaniem przez niego bólu w klatce piersiowej oraz duszności.

Katar

Kolejnym objawem, który bardzo często pojawia się w przebiegu chorób infekcyjnych, jest katar. Katar najczęściej występuje w przebiegu przeziębienia i może być dość intensywny. Wiąże się z zakażeniem górnych dróg oddechowych, a w szczególności zatok. Katar podczas przeziębienia jest głównym i dość uciążliwym objawem, który utrudnia choremu codzienne funkcjonowanie i wiąże się również z zatkaniem nosa. Jednak podczas chorowania na grypę ten objaw nie jest za bardzo nasilony lub nie występuje wcale i nie wiąże się z dyskomfortem dla chorego.

katar

Samopoczucie

Podczas zmagania się z różnymi infekcjami dość kluczowym aspektem dla pacjentów jest ich samopoczucie, które znacząco się różni w poszczególnych typach infekcji. Grypa a przeziębienie mogą się wydawać dla chorych dość podobnymi schorzeniami, jednak ich specyfika znacząco się między sobą różni. Przeziębienie zazwyczaj wiąże się z umiarkowanie złym samopoczuciem, jednak jego objawy dość szybko mijają, a pacjent może poczuć się lepiej. Natomiast grypa jest poważniejszym schorzeniem, które związane jest z występowaniem bardzo nasilonego złego samopoczucia, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze przyjęcie leków na grypę.

Powikłania

Dość znaczącą różnicą w przebiegu przeziębienia oraz grypy jest występowanie powikłań. Przeziębienie zazwyczaj nie wiąże się z występowaniem powikłań ze strony organizmu, dlatego nie stanowi dużego zagrożenia dla człowieka. Natomiast grypa jest poważnym schorzeniem, które może powodować liczne powikłania, zwłaszcza jeśli nie będzie odpowiednio leczone. Powikłania po grypie są wielonarządowe i mogą obejmować takie problemy zdrowotne jak zapalenie płuc i oskrzeli, niewydolność oddechową, a także zapalenie mięśnia sercowego, które może stanowić zagrożenie życia i zdrowia człowieka.

Podsumowanie

Podsumowując, grypa a przeziębienie to nie jest to samo. Przeziębienie jest infekcją o dużo łagodniejszym przebiegu niż grypa, która wiąże się z ostrym zakażeniem organizmu. Objawy w przypadku obu typów infekcji znacząco się między sobą różnią. Warto je poznać, aby wiedzieć jak rozpoznać toczącą się infekcję oraz wdrożyć na czas właściwe leczenie. Dzięki temu możliwe będzie zminimalizowanie odczuwania negatywnych objawów oraz szybszy powrót do zdrowia i mniejsze ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań.

Współtwórcą artykułu jest portal dla kobiet: Modome.pl