Taka współpraca oznacza dla przedsiębiorcy dużo korzyści. Niezależnie od tego jak duża jest Twoja firma, warto skorzystać z pomocy księgowej. Bardziej zasadnymi kwestiami, na które musisz zwrócić uwagę, jest zakres usług i koszt wynajęcia biura rachunkowego. I na tym głównie skupimy się w poniższym poradniku.
Kiedy warto mieć księgową?
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to w zasadzie konieczność. Owszem, możesz zdecydować się samemu zajmować się księgami rachunkowymi. Jeśli jednak nie masz w tym doświadczenia, szybko przekonasz się, że lepszą opcją jest fachowa pomoc księgowa.
Podobnie jest w przypadku, gdy dopiero zamierzasz założyć JDG. Usługi biura rachunkowego obejmują również kwestie związane z rejestracją firmy. Dokumenty i wiedzę na temat takiej formy działalności.
Oczywiście z pomocy księgowej powinny korzystać również osoby mające małe, kilkuosobowe firmy. To przede wszystkim wygoda, oszczędność czasu (właściciel nie musi się skupiać się na comiesięcznych zestawieniach finansowych i kwestiach podatkowych). Dzięki temu, że prowadzenie ksiąg rachunkowych powierzył specjalistom, może zająć się planowaniem rozwoju swojego przedsiębiorstwa.
Co wchodzi w zakres usług księgowej?
Są one bardzo przejrzyście określone. Profesjonalna księgowość spółek Wrocław obejmuje przede wszystkim prace dotyczące obowiązków klienta o charakterze księgowo – finansowym. Co to właściwie oznacza?
Współpraca z księgową obejmuje między innymi:
- optymalizację rozliczenia podatków,
- prowadzenie teczek osobowych pracowników,
- rozliczanie wypłat,
- księgowanie przepływów finansowych,
- doradztwo z zakresu prawa podatkowego,
- przygotowywanie raportów finansowych.
To jakie usługi zaproponuje księgowa (lub szerzej biuro rachunkowe) jest tak naprawdę zależne od kompetencji i zakresu działalności. I rzecz jasna doświadczenia. Oprócz prowadzenia księgowości może to być też obsługa kadr. Tak jak wspomniana wyżej administracja teczek pracowników. Naturalnym odruchem z Twojej strony jest teraz pytanie.
Ile kosztują usługi księgowej?
Zwykle w takim przypadku (niezależnie od usług i branży) odpowiedź brzmi: to zależy. I tak w rzeczywistości jest. Osoby zajmujące się tego typu usługami traktują swoich klientów w sposób indywidualny. Jednocześnie posiadają jednak cennik za konkretny typ usług (na przykład dotyczący kwestii związanych z opodatkowaniem danej działalności).
Podamy Ci dwa przykłady. Firma gastronomiczna prowadząca Pub w jednym z miast wojewódzkich. Korzysta z tak zwanej małej księgowości. Obejmuje ona między innymi:
- wyliczenie podatków,
- informowanie o istotnych dla firmy zmianach w przepisach,
- kwestie kadrowe (rachunki dla pracowników, ZUS),
- dostęp do radcy prawnego.
Miesięczny koszt takiej usługi zamyka się w 740 złotych. Czy to dużo? Profesjonalna pomoc księgowa jest nie do przecenienia. Inny zakres świadczonych usług ma oczywiście wpływ na cenę. Częstym zadawanym pytaniem jest „ile kosztuje księgowa dla JDG?”. Średnia kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić, to między 100 a 200 złotych. Miesięcznie.
Częstą praktyką jest przedstawianie cennika za konkretną usługę. Czyli na przykład: obsługa kadrowo – płacowa wyliczana za każdego pracownika, który zostaje nią objęty. Opłata za sporządzenie PITU-11 raz do roku.
Wiele księgowych oferuje również dodatkową pomoc. To między innymi przechowywanie dokumentacji, sporządzanie pism o niezaleganiu (do US i ZUS), zestawiania i prognozy wymagane przez banki.
Kiedy warto skorzystać z usług księgowej — podsumowanie
Możesz rzecz jasna prowadzić swoją rachunkowość sam. Wiele osób decyduje się na taki krok, wykorzystując przy tym dostępne programy online. Natomiast musisz mieć świadomość jednej rzeczy. Jeśli nie posiadasz, chociaż podstawowej wiedzy, narażasz się na ryzyko popełnienia błędu „w papierach”.
Może być on bardzo kosztowny. Kary finansowe za wykroczenia skarbowe wynoszą od 360 złotych do 72 tysięcy. I chociażby z tego powodu warto skorzystać z usług biura. Zagubiona przez Ciebie faktura naprawdę może być poważnym problemem. A przecież wolisz skupić się na pracy i poszerzaniu swojej działalności.
Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz, czym jest prowadzenie kadr Wrocław.