Latem nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia, a wszystko przez bardzo wysokie temperatury i promieniowanie UV. Oba te czynniki wpływają na osłabienie jej struktury i mogą powodować przesuszenie. Jeśli skóra jest z natury sucha, to tym bardziej występuje problem. Jak o nią dbać, by w tym czasie nie doszło do podrażnień?
Przyczyny bardzo suchej skóry twarzy i ciała w okresie letnim
Nie tylko zimą, ale i latem mamy do czynienia z zanieczyszczeniami powietrza, które przedostają się na skórę. Do tego dochodzą jeszcze uszkodzenia spowodowane przez wysoką temperaturę i promieniowanie UV. Jeżeli stosuje się kremy nawilżające, ale zapomina się o ochronie UV, to skóra może się mimo wszystko przesuszać. Jeszcze trudniej mają osoby, które zmagają się z bardzo suchą skórą z powodu AZS czy łuszczycy. Na przesuszenia i podrażnienia skóry wpływ ma również kontakt z chlorowaną wodą w basenie czy też słoną wodą morską. Podrażnienia mogą wystąpić w przypadku gdy w wodzie znajdują się algi, dlatego zawsze trzeba śledzić komunikaty i nigdy nie można wchodzić do wody, gdy wywieszona jest czerwona flaga. Do wielu czynników drażniących i zewnętrznych dochodzą te związane z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Również kontakt z klimatyzacją powoduje przesuszenie skóry. Co więc można zrobić dla skóry twarzy i ciała?
Jak zadbać o bardzo suchą skórę twarzy?
Wiele osób zastanawia się, jak dbać o bardzo suchą skórę twarzy. Warto wiedzieć, że to właśnie najbardziej w tym miejscu odbijają się błędy pielęgnacyjne i żywieniowe i od razu widoczne jest przesuszenie czy podrażnienie. Mając bardzo suchą skórę twarzy bezwzględnie trzeba zrezygnować ze spożywania posiłków bogatych w ostre przyprawy, a także mocno solonych. Choć mają one wpływ na nadprodukcję sebum, to jednak prowadzi ona do zaczopowania ujścia mieszków włosowych, zwłaszcza gdy zalega na niej warstwa rogowa, bo złuszczanie się naskórka jest wzmożone. Dieta powinna być bogata w produkty, które dodatkowo nawilżają organizm, a więc zawierają zdrowe kwasy Omega-3 i Omega-6, a ponadto witaminy z grupy B, zwłaszcza witaminę B3, żelazo, cynk, miedź oraz witaminy wspierające płaszcz hydrolipidowy, czyli równowagę wody i lipidów takie jak A, C i E. W każdym posiłku powinno znajdować się co najmniej 75% warzyw. W ciągu dnia trzeba też sięgnąć po zdrowe owoce. W pielęgnacji nie można używać kosmetyków przesuszających, takich, które zawierają SLS, SLES czy alkohol. Nie można również spożywać alkoholu czy palić papierosów, w tym e-papierosów, bo to także wzmaga przesuszenie skóry. W ramach rutyny pielęgnacyjnej, stosując makijaż należy pamiętać o wykańczaniu go emulsją SPF w formie mgiełki, jeśli podkład nie posiada odpowiedniej ochrony UV.
Jak zapobiegać większym przesuszeniom skóry na ciele w czasie panujących upałów?
Warto często brać krótkie prysznice. Oczywiście nie powinny być one zbyt długie, a woda mus być letnia. Zaraz po oczyszczeniu skóry w ciągu dnia należy wetrzeć w nią balsam zawierający emolienty. W przypadku mocno przesuszonej skóry duże znaczenie ma stosowanie balsamów z kwasem hialuronowym i mocznikiem. Dodatkowo konieczne jest jeszcze zapewnienie ochrony UV odsłoniętych części ciała. Jeśli balsam ma działanie złuszczające, to zastosowanie natłuszczającego kremu z filtrem jest absolutnie niezbędne. Gdy balsam nie złuszcza, a dobrze nawilża skórę pozostawiając film ochronny, to warto sięgnąć po produkty SPF 50 w formie sprayu tak jak do twarzy.