Kredyt hipoteczny to jedno z najpoważniejszych zobowiązań finansowych, jakie zaciągamy w swoim życiu. Nie każdy jednak taki kredyt otrzyma – banki stawiają swoim klientom szereg wymogów, które trzeba spełnić. Jak wyglądają te procedury?
Odpowiednia zdolność kredytowa
Zdolność kredytowa to przede wszystkim zarobki klienta, ale nie tylko. Dla banku ważny jest również rodzaj umowy – najłatwiej mają osoby zatrudnione na umowę o pracę na czas nieokreślony, trudniej będzie natomiast freelancerom, którzy nie mają ciągłości umowy, a ich zarobki są mocno zróżnicowane. Znaczenie ma też zawód – niektóre profesje, jak np. lekarz, oceniane są wyżej, bo z dużym prawdopodobieństwem taki klient w niedalekiej przyszłości zacznie zarabiać więcej niż w momencie składania wniosku.
Kolejnym elementem, który brany jest pod uwagę, to historia kredytowa w BIK. Z odmową muszą się liczyć osoby, które w przeszłości nie spłacały w terminie swoich długów lub wciąż mają na koncie nieuregulowane zobowiązania. Nie jest też dobrze nie mieć żadnej historii – bank preferuje klientów, którzy spłacali już jakieś kredyty, bo na tej podstawie da się ocenić, jak będzie regulowany nowy dług.
Ile można pożyczyć?
Wysokość miesięcznych zarobków wpływa na kwotę kredytu mieszkaniowego. BS w Raszynie udziela kredytów hipotecznych na sumę do 2 mln złotych, ale przy gorszej zdolności kredytowej ta kwota będzie odpowiednio niższa. Wymagany jest również wkład własny, w wysokości minimum 20 procent. Maksymalny okres spłaty to 30 lat, a raty mogą być równe albo malejące.
Przy kredycie hipotecznym ustanawia się zabezpieczenie – najczęściej jest to nieruchomość nabywana w ramach kredytu. Pieniądze można pożyczyć nie tylko na zakup mieszkania, ale też na budowę domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania, wykup lokalu komunalnego albo zakładowego, przekształcenie lokatorskiego spółdzielczego prawa do mieszkania w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub w prawo odrębnej własności lokalu.
Wielu klientów zaciąga kredyt mieszkaniowy wraz ze współmałżonkiem, dzięki czemu poprawia się zdolność kredytowa. Do wniosku o kredyt należy dołączyć zaświadczenie o wynagrodzeniu – musi być ono potwierdzone przez pracodawcę.