Bolesna owulacja — dlaczego się pojawia i jak sobie z nią radzić?

bolesna owulacja; ból owulacyjny; owulacja ból; silny ból owulacyjny; dni płodne objawy ból; bolesna owulacja po 40; ból owulacyjny a ciąża; bolesne jajeczkowanie; ból owulacyjny przed czy po owulacji; duży brzuch podczas owulacji; ból owulacyjny kiedy; owulacja złe samopoczucie

Owulacja jest naturalnym procesem w cyklu miesiączkowym kobiety, jednak nie zawsze przebiega ona bezboleśnie. Bolesna owulacja to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet i wcale nie musi być powodem do zmartwień. Jeśli dokucza Ci ból owulacyjny, sprawdź, co może być tego przyczyną, i jak sobie z nim radzić?

Ból owulacyjny — kiedy się pojawia?

Cykl kobiety trwa przeciętnie 28 dni, a jego początkiem jest pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Owulacja przypada na połowę cyklu, co średnio oznacza jego 14 dzień.

Ból owulacyjny może pojawić się zarówno przed, jak i po owulacji. Wiele kobiet odczuwa go kilka dni przed wystąpieniem dni płodnych, gdy jajnik przygotowuje się do wydania jajeczka. Inne natomiast odczuwają go kilka dni po owulacji, gdy jajnik powraca do swojego normalnego stanu. Czas trwania tej dolegliwości jest różny i zależy od organizmu każdej kobiety. W niektórych przypadkach ból może trwać tylko kilka godzin, a w innych nawet kilka dni.

Jeśli występuje u nas silny ból owulacyjny, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, nie należy tego bagatelizować. Powinno to skłonić nas do wizyty u lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny tego stanu.

Dlaczego pojawia się ból podczas owulacji?

Podczas owulacji dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, co inaczej nazywamy jajeczkowaniem. Ból owulacyjny jest wynikiem skurczu jajników i niewielkiego krwawienia, do którego dochodzi, kiedy pęcherzyk pęka, uwalniając jajeczko.

To moment, w którym dolegliwości bólowe mogą nam dokuczać, jednak nie powinno trwać to dłużej niż kilka dni. Ból owulacyjny może być odczuwalny w dolnej części brzucha, biodrach lub plecach.

Jak rozpoznać owulację?

Podczas jajeczkowania dochodzi do nagłego wzrostu hormonów, takich jak LH (hormon luteinizujący) oraz FSH (hormon folikulotropowy). Dlatego oprócz bólu i kłucia w podbrzuszu, możemy odczuwać kilka innych dolegliwości. Jeśli ich charakter nie jest nasilony, nie powinno być to powodem do niepokoju. Dni płodne możemy rozpoznać po objawach, takich jak:

 • duży brzuch podczas owulacji (wzdęcia)
 • podwyższona temperatura ciała
 • zmiana zabarwienia i gęstości śluzu
 • nabrzmiałe wargi sromowe
 • zwiększone libido.

Ból owulacyjny a ciąża

Wiele kobiet zastanawia się, czy ból owulacyjny może być oznaką ciąży. Bolesne jajeczkowanie towarzyszy znacznej części z nas i nie musi być związane z zapłodnieniem.

Okazuje się jednak, że kłujący ból, przypominający ból owulacyjny, który występuje kilka dni po jajeczkowaniu, może być pierwszym symptomem ciąży. Jego przyczyną jest zagnieżdżanie się zarodka i wzrost poziomu hormonów, m.in. progesteronu. Nie są to jednak objawy charakterystyczne, dlatego, jeśli podejrzewasz ciążę, warto wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem.

Bolesna owulacja po 40-tce

Po czterdziestce dni płodne pojawiają się rzadziej ze względu na zmniejszającą się liczbę komórek jajowych. Ich rezerwa jest ograniczona, a więc do owulacji nie dochodzi już w każdym miesiącu, a co za tym idzie — nasza płodność maleje.

Pomimo tego bolesna owulacja nie jest zjawiskiem, które pojawia się tylko u młodszych pań. Wiele kobiet po 40 roku życia również może cierpieć na tę dolegliwość. W tym wieku zmiany hormonalne i związane z nimi zaburzenia cyklu miesiączkowego także mogą przyczyniać się do bólu w trakcie owulacji.

Jak sobie radzić z bolesną owulacją?

Jeśli cierpisz na bolesną owulację, nie jesteś w tym sama. Na szczęście istnieją skuteczne i sprawdzone sposoby na złagodzenie tych nieprzyjemnych dolegliwości. Dzięki nim szybko zapomnisz o bólu. Oto kilka cennych wskazówek:

 • Stosuj ciepłe okłady na brzuch
 • zrelaksuj się i zredukuj stres
 • unikaj długiego siedzenia lub stania
 • unikaj wysiłku fizycznego w czasie bolesnej owulacji
 • weź ciepłą kąpiel.

Niektóre suplementy, takie jak witamina B1 i magnez lub kwasy Omega-3 w formie DHA i EPA, mogą pomóc złagodzić bolesne objawy owulacji. Regularne dostarczanie witamin i minerałów wspomaga nasz organizm w walce z bólem, a także zmniejsza uczucie napięcia i niepokoju. Jednak przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek suplementów, zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Bolesna owulacja a dieta

Dieta może mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, w tym na nasze cykl miesiączkowy i owulacyjne dolegliwości. Zdrowe jedzenie i regularne spożywanie posiłków, zawierających witaminy i minerały, może pomóc złagodzić bolesne objawy owulacji. Ponadto, wyeliminowanie z diety tłustych, pikantnych i mocno przetworzonych produktów również wpływa na zmniejszenie dolegliwości pojawiających się w trakcie dni płodnych i okresu.

Bolesna owulacja a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na kondycję naszego organizmu. Z jednej strony, ćwiczenia pomagają redukować stres i poprawiać nasze samopoczucie, jednak nadmierny wysiłek nie jest wskazany w czasie bolesnej owulacji. Ćwiczenia wysiłkowe mogą nasilać przykre dolegliwości. Dlatego ważne jest, aby wybierać lekkie i relaksacyjne formy aktywności, takie jak joga lub spacer.

Bolesna owulacja — przyczyny

Bolesne jajeczkowanie nie musi wiązać się z procesem chorobowym, co nie oznacza, że możemy to bagatelizować. Silne dolegliwości bólowe mogą bowiem świadczyć o patologii w obrębie tkanek i narządów rodnych. Do najczęstszych przyczyn bolesnej owulacji należą:

 • Choroby układu rozrodczego, np. endometrioza, torbiele jajników, zapalenie jajników i przydatków oraz zapalenie macicy, to głównie winowajcy silnego bólu owulacyjnego.
 • Nieprawidłowe krwawienie miesięczne, takie jak krwawienie nadmierne, przedłużające się lub nieregularne, także może przyczyniać się do bolesnej owulacji.
 • Niski poziom progesteronu, ale również nadmiar estrogenu mogą powodować ból w trakcie dni płodnych.
 • Urazy i choroby narządów wewnętrznych, takie jak choroby jelit, choroby nerek i choroby wątroby mogą powodować nieprzyjemne dolegliwości podczas jajeczkowania.

Diagnozowanie bolesnej owulacji

Aby zdiagnozować przyczynę bolesnej owulacji, lekarz powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski i zlecić komplet badań. Niezbędne mogą okazać się aktualne badania laboratoryjne, takie jak morfologia i panel hormonalny. Istotne będzie także USG jamy brzusznej oraz USG ginekologiczne. Wszystko to pozwoli wykluczyć ewentualne schorzenia i umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy.

Leczenie bolesnej owulacji

Leczenie bolesnej owulacji zależy od przyczyny tego stanu. Niezbędna może okazać się terapia hormonalna, która pomoże nam wyregulować poziom hormonów płciowych, a to wpłynie na zmniejszenie lub eliminację objawów bólowych.

Nasz organizm nie jest obojętny na stres, a jego nadmierny poziom powoduje przewlekłe stany zapalne i rozmaite bóle napięciowe, także te związane z cyklem miesięcznym. Terapia fizykalna, taka jak joga, masaż i relaksacja, może pomóc złagodzić bolesne objawy owulacji.

Zmiana diety i stylu życia, taka jak eliminacja tłustych i wysokoprzetworzonych produktów oraz regularne ćwiczenia, to drobny krok, który znacząco może poprawić nasze samopoczucie. Nie tylko w trakcie dni płodnych.

Podczas bolesnej owulacji doraźnie stosować możemy leki przeciwbólowe, takie jak Ibuprofen, Naproksen czy Paracetamol.