Ciąża jest to szczególny okres w życiu kobiety, rozumiany przez medycynę jako czas liczony od momentu zapłodnienia do porodu, w trakcie którego w jej organizmie zachodzi całokształt zmian, charakterystycznych jedynie dla stanu brzemienności. To wyjątkowe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej z nas.
Tabletki i suplementacja w ciąży
Czy nasz stan zdrowia i ciąża mogą na tym zyskać?
Ze względu na wyjątkowość stanu ciąży, szczególną wagę w czasie jej trwania, powinnyśmy przywiązywać do stanu swojego zdrowia. W czasie ciąży, zmianie ulega nasze zapotrzebowanie na energię, białko oraz niektóre witaminy i minerały. Dlatego, obok odpowiednio skomponowanej i zrównoważonej diety, wskazana jest w tym czasie prawidłowa suplementacja. Witaminy i suplementy diety, jakie zalecane są dla kobiet w ciąży przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, to przede wszystkim kwas foliowy, jod, witamina D, DHA, żelazo i magnez. W czasie ciąży, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie niedoboru magnezu, żelaza i DHA (kwas dokozaheksaenowy), stąd powinnyśmy zadbać o uzupełnianie ich w odpowiedniej dawce. Dotychczasowe badania dowodzą, że dostarczanie w okresie ciąży, odpowiednich dawek białka, wybranych witamin i minerałów, może być kluczowe dla rozwoju dziecka. Oczywiście decyzję i swój wybór dobrej jakości tabletek, powinniśmy najpierw skonsultować z lekarzem.
Jakie witaminy powinnyśmy brać w ciąży?
W pierwszym trymestrze ciąży, to jest w okresie pomiędzy 1, a 13 jej tygodniem jej trwania, zarodek podlega procesom intensywnego rozwoju. W tym też czasie, możemy zacząć dostrzegać pierwsze objawy ciąży, choć nie są one jeszcze dla nas mocno zauważalne. Jeśli nie dowiedziałyśmy się tego wcześniej, powinnyśmy zacząć zbierać informacje i dowiadywać się tego, jak należy teraz postępować, aby nasza ciąża przebiegała jak najlepiej, a rozwój dziecka był w pełni zrównoważony. Możemy się spodziewać jednak na pewno tego, że w naszym organizmie dojdzie teraz do wielu przemian, które dotyczyć będą naszego samopoczucia, zachowania oraz wyglądu. Ze względu na to, że w pierwszym trymestrze ciąży, największe jest ryzyko poronienia, wiele kobiet obawia się suplementacji i przyjmowania witamin.
Witaminy w 1 trymestrze ciąży
Czy w pierwszym trymestrze, powinnyśmy zacząć przyjmować witaminy? Jeśli autentycznie zależy nam na tym, aby nasza ciąża, przebiegła w całości w sposób łagodny i bezproblemowy, a nasze dziecko urodziło się zdrowe, możemy wykonać testy i badania weryfikujący to, czy witaminy w ciąży są będą nam naprawdę niezbędne. Jeśli z jakiejś istotnej i ważnej przyczyny, niepokoi nas stan naszego zdrowia i uważamy, że nie jest on dostatecznie dobry do tego, by nasza ciąża mogła przebiec bezproblemowo, udając się do lekarza, możemy zwrócić się z prośbą o wykonanie badań laboratoryjnych, takich jak:
– morfologia krwi obwodowej,
– marker stężenia zawartości witaminy D w organizmie,
– stężenie witaminy B12,
– stężenie homocysteiny,
– stężenie kwasu foliowego,
– poziom witaminy A, E i C oraz witamin z grupy B.
W tym czasie, nasz organizm przestawia się na funkcję magazynowania składników odżywczych. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, abyśmy w tym okresie ciąży, zadbały o obowiązkową suplementację kwasem foliowym, witaminą D3 oraz jodem. Specjaliści, sugerują również, że kobiety w pierwszym trymestrze ciąży, są zagrożone niedoborami żelaza, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz magnezu.
Witamina D3 w pierwszym trymestrze ciąży
Naturalnym źródłem witaminy D, jest światło słoneczne. Jednak w okresie ciąży, może ono nie dostarczyć nam jej wystarczającej ilości. Witaminy D3, jest jedną z form witaminy D i powstaje w naszej skórze pod wpływem ultrafioletowego światła słonecznego. Jej źródłem jest również pożywienie i takie produkty jak tłuste ryby morskie, zwierzęca wątroba i żółtka kurzych jaj. Wielu specjalistów jest zdania, że przyjmowanie witaminy D, powinnyśmy rozpocząć zanim jeszcze zajdziemy w ciążę. Ma ona zasadniczy wpływ na gęstość kości i przeciwdziała utracie wapnia. Ze względu na to, że w naszej szerokości geograficznej, suplementację witaminą D, powinni stosować praktycznie wszyscy, nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, aby kobiety w ciąży nie mogły jej na co dzień używać. Minimalna dawka suplementacyjna, jaka jest przewidziana dla każdej dorosłej osoby, mieszkającej na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych, wynosi co najmniej 600 IU na dobę. Jeśli w okresie ciąży, nie zadbamy o to, aby dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej ilości witaminy D3, może to skutkować niedostateczną mineralizacją naszych kości, a w tym i kości płodu, co może znacznie zwiększyć ryzyko pojawienia się krzywicy u naszego dziecka oraz spowolnieniem jego rozwoju w pierwszych miesiącach życia.
Suplementy i witaminy w drugim trymestrze ciąży
Drugi trymestr ciąży, to okres rozpoczynający się w 13, a kończący w jej 27 tygodniu. Wówczas rozwój płodu, jest już na dość zaawansowanym etapie. Za niezbędne w tym czasie składniki suplementów i witamin dla kobiet w ciąży, uważa się:
- żelazo,
- witaminę C,
- witaminę D3,
- kwas foliowy,
- jod,
- oraz kwas DHA.
Mogą one wesprzeć prawidłowy przebieg naszej ciąży w jej drugim trymestrze i być dobrym dodatkiem do naszej zbilansowanej diety. Jak dowiodły badania, zapotrzebowanie na witaminy i minerały jest w drugim trymestrze ciąży większe niż w pierwszym. Dotyczy to szczególnie, witaminy C, witamin z grupy B oraz witamin A i E. Wydaje się, że branie przez nas witamin wtedy, gdy jesteśmy w ciąży nie jest dla nas bardziej niebezpieczne, niż wówczas, gdy nasz organizm znajduje się w normalnym stanie. Dlatego ciekawi jesteśmy jakie witaminy na ten czas, wy same polecacie i które z nich sprawdziły się w waszym przypadku, szczególnie w pierwszym i w drugim trymestrze ciąży? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na naszej stronie, w komentarzach do tego wpisu. Wasze doświadczenia, mogą się okazać niezwykle cenne dla innych kobiet.
Witamina B6 w ciąży. Co powinnyśmy wiedzieć na jej temat?
Pirydoksyna, czyli witamina B6, jest doceniana głównie ze względu na to, że odgrywa istotną rolę w procesach metabolicznych, które mają na celu rozwój oraz poprawę jakości funkcjonowania układu nerwowego. Wyniki badań nie randomizowanych sugerują, że witamina B6, może chronić nienarodzone jeszcze dziecko, przed niektórymi wadami wrodzonymi. Z kolei badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, zdołały dowieść, że witamina ta, może zapobiec w przyszłości wystąpieniu próchnicy u dziecka. Nie istnieją żadne przeciwwskazania, które mówiłyby o negatywnych skutkach rutynowego przyjmowania witaminy B6 przez kobiety w ciąży. Niemniej pamiętać należy, że przekraczanie jej zalecanej dziennej dawki, może powodować drętwienia i trudności w chodzeniu.
Witamina B12 w ciąży i jej dawkowanie. W jaki sposób może wpłynąć na ciążę?
Witamina B12 (kobalamina), jest witaminą charakterystyczną dla żywności pochodzenia zwierzęcego. W naszym organizmie, pełni ona wiele kluczowych funkcji, takich jak udział w produkcji czerwonych krwinek, synteza DNA, synteza mieliny i przekaźników nerwowych. Witaminę B12, do organizmu w sposób naturalny dostarczamy wraz z żywnością. Jej największe ilości znajdziemy w podrobach, rybach, żółtych serach i jajach. Zapotrzebowanie na witaminę B12, jest uzależnione od naszego wieku oraz stanu fizjologicznego. W okresie ciąży w niewielkim stopniu potrzebować możemy jej nieco więcej, bo około 2,6 mg. Podobnie jak wówczas, gdy karmimy piersią (około 2,8 mg więcej niż wynosi standardowa dawka dla osoby dorosłej). Na to by uzupełniać niedobory witaminy B12, szczególną uwagę powinny zwrócić uwagę kobiety stosujące dietę wegetariańską. Ponieważ wegetarianie, narażeni są na ryzyko niedostatecznego spożycia składników odżywczych.
Odpoczynek jest kluczowym elementem w trakcie ciąży, a nic nie sprzyja relaksowi lepiej niż dobra książka. W sklepie internetowym wydajenamsie.pl znajdziesz szeroki wybór gatunków literackich, które zadowolą każdego czytelnika. Niezależnie od tego, czy masz ochotę na wstrząsający thriller, gorący romans, piękną literaturę, czy niesamowitą fantastykę, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wejdź na wydajenamsie.pl i odkryj książki, które umilą Ci czas i pozwolą się zrelaksować w tym wyjątkowym okresie.