Co można zjeść przed snem, aby dobrze spać?

Co jeść na noc żeby dobrze spać?

Wiele osób ma problemy z zasypianiem lub budzeniem się w nocy. Niektóre z problemów są wynikiem złego odżywiania, a szczególnie późnego spożywania posiłków. Problemy ze snem spowodowane są również ciężkostrawnymi potrawami, które są jadane na kolację. Co jeść na noc, żeby dobrze spać?

Smaczna i pożywna kolacja – co zjeść dla zdrowego snu?

Kolacja jest ostatnim posiłkiem w ciągu dnia, choć wiele osób często podjada lub dodatkowo spożywa słodycze, lub deser po obfitej kolacji. Takie praktyki są oczywiście bardzo złe i negatywnie wpływają na organizm, a także na zasypianie. Kolacja powinna być lekkostrawna, ale pożywna. Należy unikać przetworzonej żywności, słodyczy i nadmiernej ilości tłuszczu.

Co zjeść na kolację, aby zdrowo spać?

Idealnym rozwiązaniem są:

– kanapki z chleba pełnoziarnistego z serem i wędliną,
– owsianka,
– sałatka owocowa,
– chudy nabiał,
– zupa warzywna.

O której godzinie powinno się jeść ostatni posiłek?

Na problemy z zasypianiem często wpływa zbyt obfity i późny posiłek. Przyjmuje się, że ostatni posiłek powinien być zjedzony przynajmniej 2 godziny przed pójściem spać. Jest to optymalny czas, aby jedzenie się strawiło i nie powodowało problemów gastrycznych. Oczywiście dla każdej osoby ten czas będzie inny w zależności od godziny, o której ktoś się kładzie spać. Jeśli ktoś pracuje na nocną zmianę, to naturalną rzeczą jest jedzenie posiłków w nocy. Jednak ostatni powinien być zjedzony przynajmniej wspomniane 2 godziny wcześniej.

Dlaczego zła dieta wpływa na problemy ze snem?

Złe odżywianie niesie ze sobą wiele konsekwencji. Przede wszystkim należy zapewnić organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych. W diecie powinny znaleźć się świeże warzywa i owoce, a także zdrowe tłuszcze nasycone i niewiele żywności przetworzonej. Zjedzenie przed snem smażonego kotleta schabowego z ziemniakami i sosem spowoduje, że ciężko będzie zasnąć, a dodatkowo bardzo prawdopodobne będzie też to, że taka osoba obudzi się w nocy i nie będzie mogła spać. Warto także pamiętać o piciu dużej ilości wody. Jeśli po kolacji ktoś nadal jest głodny, to najlepiej wypić szklankę wody. Jeśli to nie pomoże, to można sięgnąć po jabłko lub kilka orzechów.

Zdrowa kolacja to zdrowy sen

Zjedzenie przed snem lekkostrawnej kolacji sprawi, że człowiek poczuje się lepiej i będzie zdrowiej spać. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie jajecznicy na oliwie z oliwek i zjedzenie jej z jedną kromką żytniego chleba. Można także przygotować sobie sałatkę owocową, która bardzo szybko się trawi, a dodatkowo dostarcza wielu witamin do organizmu. Na kolację można też przygotować sobie musli z owocami i orzechami z jogurtem lub mlekiem. Miłośnicy zup mogą przygotować sobie pyszne zupy kremy, które są równie zdrowe, co i pyszne. Zjedzenie lekkostrawnej kolacji pozytywnie wpłynie nie tylko na sen, ale cały organizm i na samopoczucie.