Co oznacza brak snu w nocy? Jego skutki i konsekwencje

Co oznacza brak snu w nocy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi ma problemy ze snem, większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jakie konsekwencje może to za sobą nieść. Brak snu powduje, że nasz orgazni nie działa prawidłowo, często skutkuje to poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet społecznymi. Optymalna ilość snu dla osób dorosłych to około osiem godzin. Dlaczego sen jest taki ważny? To właśnie on pozwala naszemu organizmowi na regerację, jak i nabranie energii i siły na kolejny dzień. Jest także bardzo wyzwalający dla naszych negatywnych emocji lub problemów, które przeżywamy w dniu codziennym. Sen sprawia, że chociaż na chwilę o nich odpoczniemy.

Skutki braku snu

Brak snu przyczynia się między innymi do:

  • rozwoju wielu chorób (między innymi chorób serca, otyłości, nadciśnienie, udaru, cukrzycy, depresji bądź stanów lękowych),
  • osłabenia układu odpornościowego – co często objawia się różego rodzaju infekcjami,
  • problemu z koncentracją, pamięcią oraz myśleniem,
  • zaburzenia układu hormonalnego,
  • pogorszenia się naszych relacji społecznych,
  • stałych bóli głowy, migreny.

Brak snu, a zdrowie psychiczne

Najszybciej brak snu możemy zauważyć w naszym zdrowiu emocjonalnym, jak i psychicznym. Osoby, które cierpią na bezsenność bądź nie śpią wystarczająco bardzo szybko stają się wrażliwe, ciężej jest im panować nad emocjami, a ich poziom stresu jest jeszcze wyższy, co również nie jest zdrowe dla organizmu. Może to także prowadzić do powstania zaburzeń emocjonalnych bądź depresji. Spowodowane jest to również tym, że przez brak koncentracji stajemy się mniej produktywni w szkole czy w pracy przez co nasi znajomi mogą zacząć patrzeć na nas inaczej.

Jak można poprawić jakość swojego snu?

Jeśli mamy problemy ze snem i chcemy to zwalczyć to warto zacząć od odpowiednich nawyków przed snem. Wielu ludziom pomaga odłożenie elektroniki conajmniej godzinę przed snem albo krótka medytacja i wyciszenie organizmu. Ważne jest również, aby mieć stałe godziny snu. Unikanie wyrobów tytoniowych, kofeiny i alkoholu ma także bardzo ważną rolę w poprawie naszej jakości snu, odmówienie sobie jedzenie ciężkich posiłków przed snem ma też na to wpływ. Temperatura w pomieszczeniu, gdzie będziemy spać jest równie ważne.

Podsumowanie

Brak snu w nocy ma bardzo poważne konsekwencje emocjonalne i zdrowotne, dlatego też ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość snu. Przed konsultacją z lekarzem warto wypróbować domowych sposobów lub wprowadzenie innej rutyny przed snem. Zdecydowanie poprawi to jakość twojego życia, jak i koncentrację w ciągu całego dnia. Jednak jeśli żadne ze sposobów nie pomogą to warto zwrócić się z pomocą do specjalisty, gdyż w bardzo ekstremalnych przypadkach długotrwały brak snu może prowadzić również do śmierci. Warto też wiedzieć, że tabletki nie zawsze są od razu najlepszym rozwiązaniem, ponieważ one też mają wpływ na nasz organizm.