Czy pierwszy raz boli? Co powinnaś wiedzieć?

czy pierwszy raz boli; pierwszy raz czy boli; ból podczas pierwszego razu; ból po pierwszym razie; odczucia po pierwszym razie; pierwszy raz krwawienia; co zrobić żeby pierwszy raz nie bolał

Pomimo, że seks to nadal dla wielu osób temat tabu, to współcześnie coraz więcej ludzi przełamuje swoje bariery i zaczyna rozmawiać na temat współżycia. Choć jest to niezwykle delikatny i newralgiczny temat, to jego poruszanie jest niezwykle ważne. Rozmowa na temat seksu jest szczególnie istotna w przypadku, gdy dana kobieta nie doświadczyła jeszcze swojego pierwszego razu. Przygotowanie do pierwszego stosunku jest absolutnie obligatoryjne, albowiem dzięki niemu można poznać zarówno mocne, jak i słabe strony współżycia.

Czy pierwszy raz boli? Co musisz wiedzieć o utracie dziewictwa?

Strata dziewictwa to dla każdej kobiety wyjątkowy moment w życiu. Pierwszy seks jest bowiem wspominany przez długie lata, a rozpoczęcie współżycia jest traktowane jako synonim pełnej dojrzałości. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że pierwszy raz nie zawsze musi być w pełni przyjemny. Sporo kobiet ma obiekcje przed pójściem do łóżka ze swoim partnerem, albowiem wiele pań obawia się, że stosunek będzie bolesny i nieprzyjemny. Ogólnie przyjęty stereotyp mówi bowiem o tym, że pierwszy seks zawsze jest związany z dyskomfortem. Mit ten przyjął się na tyle skutecznie, że jest powtarzany z pokolenia na pokolenie i wiele kobiet sądzi, że inicjacja seksualna rzeczywiście jest nieprzyjemna. Co prawda, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy pierwszy raz boli, jednak uogólnianie i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat każdorazowego bólu podczas pierwszego stosunku z pewnością jest błędne.

Pierwszy raz – jak się przygotować?

Seks to nie tylko prokreacja, ale również patent na relaks i odprężenie. Jeżeli jednak nigdy tego nie robiłaś, to powinnaś solidnie przygotować się do swojego pierwszego razu. W tym celu warto skorzystać z pomocy ginekologa. Choć wiele kobiet wstydzi się wizyt u tego specjalisty, to w rzeczywistości wsparcie i cenne rady doświadczonego medyka mogą okazać się zbawienne. Dzięki jego wsparciu możliwe będzie bowiem nie tylko zniwelowanie prawdopodobieństwa wystąpienia dolegliwości bólowych po pierwszym stosunku, ale również dowiedzenie się, jaki sposób antykoncepcji będzie najwłaściwszym wyborem. Do najpopularniejszych środków zapobiegających zajściu w ciążę zaliczamy:

  • tabletki antykoncepcyjne
  • prezerwatywy
  • krążki dopochwowe
  • plastry
  • wkładki domaciczne

Wszystkie rodzaje antykoncepcji mają swoje mocne strony, jednak w przypadku dziewic szczególnie polecane są prezerwatywy oraz tabletki. Ich renoma wynika nie tylko z relatywnie atrakcyjnej ceny, ale również faktu, że wyróżniają się względnie dużą skutecznością. Trzeba jednak pamiętać, by wybierając idealny środek antykoncepcyjny, wziąć pod uwagę ewentualne alergie bądź problemy skórne. Jeżeli zmagasz się z takowymi dolegliwościami, to warto unikać lateksowych kondomów, które mogą przyczyniać się do występowania uczuleń.

Pierwszy raz – z czym się wiąże?

Pierwszy raz czy boli? Pytanie to jest zadawane przez tysiące kobiet, które obawiają się, że pierwszy seks okaże się wpadką i przyczyni się do wystąpienia dolegliwości bólowych. W rzeczywistości trzeba jednak wiedzieć, że ból podczas pierwszego seksu nie występuje za każdym razem. Doznania płynące z seksu i ewentualny dyskomfort zależy bowiem od anatomii kobiety i każda osoba może zupełnie inaczej przeżywać swoją inicjację seksualną. U niektórych pań pierwszy seks przyniesie niechciany ból i krwawienia, a u innych współżycie nie będzie związane nawet z niewielkimi reperkusjami. Wszystkie kobiety powinny jednak zdawać sobie sprawę z tego, że podczas pierwszego współżycia z mężczyzną dochodzi do defloracji, czyli przerwania błony dziewiczej. Choć brzmi to strasznie, to w wielu przypadkach przerwanie błony nie skutkuje bólem. Pierwszy raz krwawienia nierzadko są związane z defloracją i faktycznie mogą wystąpić u kobiet, które nigdy wcześniej nie doświadczyły zbliżenia seksualnego, ale nie są one regułą.

Pierwszy raz a dolegliwości bólowe – o czym warto pamiętać?

Krwawienia to nie jedyne reperkusje, które mogą być wypadkową pierwszego razu. Relatywnie często występują także dolegliwości bólowe, które mogą powodować, że partnerka zniechęci się do seksu i utraci satysfakcję płynącą ze współżycia. Istnieją jednak patenty na zmniejszenie bólu i ewentualnego dyskomfortu wynikającego z pierwszego współżycia. Główną zasadą, o której powinny pamiętać wszystkie kobiety przygotowujące się do utraty dziewictwa, jest odpowiednie nawilżenie pochwy. Suchość może bowiem przyczyniać się nie tylko do gorszej jakości orgazmów, ale również do bólu i nieprzyjemnych odczuć. Dlatego więc warto pamiętać o odpowiedniej grze wstępnej i zadbaniu o to, by seks był poprzedzony należytym podnieceniem. Ból podczas pierwszego razu zazwyczaj wynika z przerwania błony dziewiczej, aczkolwiek ewentualny dyskomfort po zakończeniu stosunku może pojawiać się wskutek zbyt intensywnego podejścia partnera. Oznacza to, że pierwszy stosunek powinien być relatywnie spokojny, z zachowaniem odpowiedniej czułości i delikatności.

Mało kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że ból po pierwszym razie często wynika ze stresu. Charakterystyczny dyskomfort odczuwany w okolicach podbrzusza nierzadko wynika z nerwów i obawy przed stosunkiem seksualnym. Dlatego więc przed inicjacją seksualną nie należy martwić się na zapas, gdyż psychika może przyczynić się do tego, że samoistnie wmówisz sobie dolegliwości bólowe. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, żeby pierwszy raz nie bolał, to powinnaś wiedzieć przede wszystkim o odpowiednim podejściu do tego tematu. Większość doznań jest bowiem zależnych od Twojego nastawienia, dlatego przed pierwszym razem powinnaś zastanowić się, czy na pewno jesteś gotowa i wystarczająco dojrzała na to przeżycie. Robienie czegoś wbrew swojej woli może bowiem spowodować, że seks stanie się dla Ciebie prawdziwą zmorą, a Twoje życie erotyczne nie zdąży się nawet dobrze rozpędzić.

Pierwszy raz – jaka pozycja jest najlepsza?

Odczucia po pierwszym razie zazwyczaj są związane nie tylko z długością trwania seksu, ale również przyjętą pozycją. Aby zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia niechcianego bólu, najlepiej zdecydować się na pozycję misjonarską. Jest ona bardzo prosta, dlatego kapitalnie spisze się u kobiet, które dopiero rozpoczynają swoje życie seksualne. Jest to pozycja, która polega na tym, że partnerka leży na plecach z szeroko rozłożonymi nogami, a mężczyzna kładzie się na nią. Dzięki jej zastosowaniu możliwa jest nie tylko należyta penetracja, ale również zniwelowanie ryzyka wystąpienia niechcianych reperkusji.

Pierwszy raz to wyjątkowe przeżycie dla każdej kobiety. Choć wiele pań obawia się, że jest on związany z bólem, to w rzeczywistości nie jest to prawda. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu prawdopodobieństwa pojawienia się niechcianego dyskomfortu, bólu czy krwawień, powinnaś pamiętać nie tylko o odpowiednim nawilżeniu pochwy, ale również o odpowiednim nastawieniu psychicznym. Doznania płynące z seksu w dużej mierze zależą również od przyjętej pozycji seksualnej, dlatego więc warto szczegółowo przygotować się do swojego pierwszego razu, aby mieć pewność, że będzie on istną przyjemnością.