Opony całoroczne – czy to już z nami zostanie na zawsze?

Przez ostatnie kilka lat polscy kierowcy w coraz większej liczbie decydują się na odejście od opon sezonowych – letnich i zimowych – i stopniowo montują do swoich samochodów opony allseason. Ten rodzaj ogumienia jest doskonałą alternatywą dla typowych opon letnich i zimowych ale posiada również kilka mankamentów. Jakie i kiedy warto zdecydować się na jeden komplet opon całorocznych odpowiemy w poniższym artykule.

Zmieniający się stopniowo klimat skutkujący coraz to cieplejszymi zimami powoduje, że w głowach wielu kierowców pojawia się myśl o rezygnacji z użytkowania dwóch kompletów opon tj. letnich i zimowych. Ich ciekawą alternatywą są opony wielosezonowe, które ostatnimi czasy szturmują polskie drogi. Ogumienie wielosezonowe stało się od kilku lat prawdziwym hitem w świecie opon, a wielu kierowców już w zasadzie nie chce słyszeć o konieczności sezonowej wymiany opon. Na wielu forach możemy przeczytać, że ich opony całoroczne doskonale sprawdzają się zarówno latem jak i zimą, a oni sami już nie odwiedzają serwisu samochodowego. Faktycznie opony całoroczne są stworzone z myślą o jeździe w każdych warunkach drogowych, ale jak zapewniają nas specjaliści sklepu Opomarket.pl nie jest tak, że są one w stanie zastąpić nam typowe opony zimowe i letnie.

Opony wielosezonowe – doskonały wynalazek człowieka czy może gorzka alternatywa?

Opony allseason od kilku lat zyskują uznanie wśród polskich kierowców, zyskują do czasu gdy spadnie spora warstwa śniegu. Wtedy kierowcy zaczynają się zastanawiać czy dojadą do pracy, z dzieckiem do przedszkola lub czy po prostu decydować się na swój zaplanowany weekendowy wypad w góry. Wielu z nich z mizernymi minami decyduje się na wymianę swoich wielosezonówek z powrotem na opony zimowe i z ulgą oddychają dojeżdżając do warsztatu. Dzieje się tak, ponieważ opony całoroczne nie są ogumieniem stworzonym na ciężkie zimowe warunki. Jeśli mieszkasz w górach lub na terenach gdzie drogi nie są regularnie odśnieżane, to polecamy nadal stosować opony typowo zimowe i letnie. Opony całoroczne zostały opracowane dla kierowców, którzy poruszają się głównie po terenach miejskich, drogach regularnie odśnieżanych i na zdecydowanie niewielkich dystansach. Właśnie w takich warunkach opony całoroczne poradzą sobie najlepiej. Wynika to z ich konstrukcji bieżnika, która oczywiście posiada liczne nacięcia i szerokie rowki odprowadzające wodę, ale jest również tak opracowana, aby móc zaoferować dobre parametry latem. Stąd też uznaje się, że opony całoroczne są idealnym wyborem dla osób mieszkających w aglomeracji miejskiej, mało poruszających się samochodem i nie zwracających zbytniej uwagi na jego osiągi sportowe.

Tanie opony wielosezonowe – które modele są polecane?

Jak zauważyli specjaliści sklepu Opomarket.pl spora część kierowców poszukujących opon całorocznych decyduje się na zakup najtańszych modeli dostępnych na rynku. Jest to oczywiście mało rozważne zachowanie, ponieważ pamiętajmy, że na takich oponach będziesz poruszać się przez cały rok i docelowo zaoszczędzisz czas i pieniądze na ich wymianie. Dlatego też zdecydowanie polecamy zakup opon klasy premium lub średniej, ponieważ oferują one bardzo dobre parametry i większe bezpieczeństwo. Jeśli natomiast jesteś już zdecydowany na zakup tanich modeli opon klasy budżetowej, to polecamy wybrać sprawdzone modele opon. Przykładem taniej marki opon, która jest popularna wśród polskich kierowców są opony Goodride. Marka ta jest stale dostępna na polskim rynku od 2005 roku, a jej jakość została potwierdzona licznymi testami opon, które w jasny sposób pokazały, że jest ona w stanie rywalizować z europejskimi odpowiednikami jak równorzędny rywal. Opony Goodride posiadają dożywotnią gwarancję na wszelkie wady fabryczne, dzięki czemu możesz czuć się pewnie i komfortowo użytkując swoje nowe tanie opony całoroczne.

Co polecają specjaliści?

Nie da się ukryć, że opony całoroczne to pewnego rodzaju alternatywa, która nigdy nie dorówna osiągom typowym sezonówkom. Opony całoroczne to przecież połączenie w jednym produkcie opon zimowych i letnich. Nie mniej, jeśli Twój pojazd porusza się dość rzadko, głównie po mieście, to mogą one być bardzo dobrym wyborem. Oczywiście nie zapominaj, że opony wielosezonowe nadal wymagają obsługi serwisu tj. wyważania i sprawdzania ciśnienia. Wtedy wydłużysz ich żywotność oraz nie spotkasz się z negatywnymi zjawiskami takimi jak wybrzuszenie na boku opony czy też wyząbkowanie.