Narodziny upragnionego dziecka to szczególny moment w życiu kobiety. Mimo to radość często miesza się z uczuciem dyskomfortu związanym ze swoim ciałem po porodzie. Hormony wciąż nie wróciły do normy, skóra jest rozciągnięta, a brzuch nie przypomina tego sprzed ciąży. Jest to stan całkowicie naturalny, który minie. Można jednak skutecznie sobie pomóc, aby szybciej wrócić do formy, cieszyć się pełną sprawnością i swoim macierzyństwem.
Dieta sojusznikiem w walce o płaski brzuch po porodzie
Właściwie dobrana dieta może w zdrowy sposób pomóc zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu. Na pewno nie można się głodzić, ani stosować restrykcyjnych ograniczeń żywieniowych propagowanych przez modelki. Ciało kobiety po porodzie wymaga dostarczenia odpowiedniej ilości oraz jakości składników odżywczych, szczególnie gdy karmi piersią. Z pewnością należy też unikać jedzenia typu fast-food, które praktycznie całkowicie pozbawione jest cennych witamin i minerałów. Nie są również wskazane produkty przetworzone, nadmiernie słodzone oraz pełne tłuszczy nasyconych.
Aktywność fizyczna sposobem na redukcję poporodowego brzucha
Odzyskanie sylwetki sprzed narodzin dziecka będzie nieco łatwiejsze dla kobiet, które ćwiczyły przed oraz w trakcie ciąży. Mięśnie są wówczas bardziej przyzwyczajone do wysiłku. Zaczynając natomiast ćwiczenia dopiero po porodzie, warto pamiętać, aby na początku nie były zbyt forsowne. Należy stopniowo zwiększać ich intensywność, wsłuchując się w swój organizm. Nie trzeba jednak od razu zatrudniać osobistego trenera i ponosić dodatkowych wydatków w klubie fitness. Oto kilka propozycji ćwiczeń, jakie można z powodzeniem wykonywać w domu:
• klasyczne nożyce – połóż się na plecach z rękami pod pośladkami i wyprostowanymi nogami. Unieś jedną nogę na wysokość około 25cm i powoli połóż. Powtarzaj naprzemiennie z drugą nogą. Wykonaj 10 razy.
• nożyce boczne – połóż się na boku i podeprzyj na łokciu. Następnie podnieś jedną nogę. Zrób to samo na drugim boku. Powtórz 10 razy.
• świeca – połóż się na plecach i rozłóż ręce na boki. Leżąc w tej pozycji, zacznij powoli podnosić złączone nogi. Należy powtórzyć 10 razy.
Pomocny może również okazać się pas poporodowy dla ustabilizowania mięśni brzucha po porodzie.
Motywacja wewnętrzna kluczem do dobrej formy
Zastanawiając się, jak pozbyć się brzucha po porodzie, warto zwrócić uwagę na własne nastawienie. Przeszkody i blokady często istnieją w nas samych. Znajdujemy tysiące powodów, aby nie zacząć ćwiczyć czy zdrowo się odżywiać. Nie pomaga też nawyk odkładania spraw na później. Tymczasem nie można się spodziewać, że osiągnie się sukces, nie wkładając w to żadnego wysiłku. Z pewnością istotna jest też cierpliwość i wytrwałość w tym, co się robi. Nieważne, że idzie coś wolno. Ważne, że się nie poddajesz.
Dziecku udzielają się emocje matki. Brak satysfakcji, przemęczenie, stres i inne negatywne uczucia mogą wpłynąć na jego prawidłowy rozwój. A zadowolona i spełniona mama to szczęśliwy maluch. Warto więc zrobić coś dla siebie. Powodzenia!