Jak wywołać spóźniający się okres – farmakologia i domowe metody

jak wywołać spóźniający się okres; jak wywołać okres który się spóźnia; wywołanie okresu; domowe sposoby na wywołanie okresu; jak wywołać okres; jak wywołac okres szybko; ile tabletek aspiryny na wywołanie okresu; jak wywołać okres aspiryna; jak wywołać okres domowymi sposobami; nospa na przyspieszenie okresu

Spóźniający się okres najczęściej jest kojarzony z zajściem w ciążę. W rzeczywistości za rozregulowanie cyklu miesięcznego u kobiety może odpowiadać o wiele więcej czynników. Istnieją sposoby umożliwiające wywołanie okresu. Są one możliwe do zastosowania pod warunkiem dokładnego zweryfikowania braku ciąży. Przedstawiamy jak wywołać spóźniający się okres, są przede wszystkim domowe sposoby na wywołanie okresu.

Jakie są przyczyny spóźniającego się okresu?

Większość osób potrafi wskazać ciąże jako jedyny powód spóźniającego się okresu. W rzeczywistości jest ich bardzo dużo. Należy pamiętać, że wraz z wydłużeniem okresu oczekiwania na miesiączkę dochodzi również do wydłużenia okresu napięcia przedmiesiączkowego. Stąd wiele kobiet poszukuje sprawdzonej metody jak wywołać okres. Jednocześnie każda kobieta aktywna seksualnie powinna sprawdzić, czy nie jest w ciąży. Próby wywołania okresu mogą stanowić realne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.

Z reguły cykl miesiączkowy powinien być regularny. Jeżeli dość często posiada nierówne odstępy czasu, to koniecznie należy udać się na wizytę u ginekologa. W zdecydowanej ilości przypadków, zaburzenia cyklu nie są spowodowane przez jednostki chorobowe, jednak warto zweryfikować ich podłoże. Spóźniający się okres może być spowodowany przez następujące schorzenia:

  • endometrioza,
  • torbiele zlokalizowane na narządach układu rozrodczego,
  • niewydolność jajników,
  • choroby tarczycy – nadczynność albo niedoczynność tarczycy.

Ponadto, spóźniający się okres może mieć swoją przyczynę w częstym i długotrwałym stresie towarzyszącym kobiecie na co dzień. Na wydłużenie cyklu lub nawet jej zanik może posiadać wpływ zmiana diety. Szczególnie powiązywane jest to z drastycznymi dietami odchudzającymi. Inną przyczyną są występujące zaburzenia hormonalne.

Tabletki antykoncepcyjne na przywołanie okresu

Metodą, która przynosi największą skuteczność w manipulowaniu terminem miesiączki jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Choć nie można w ten sposób przyspieszyć terminu miesiączki, to z powodzeniem można ją opóźnić. Wystarczy zrezygnować z siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu pigułek antykoncepcyjnych. W pierwszym dniu teoretycznej przerwy należy rozpocząć kolejny blister. Pozwoli to zachować pożądane działanie tabletek. Wówczas miesiączka rozpocznie się dopiero w momencie, następnej przerwy w przyjmowaniu.

Jak wywołać spóźniający się okres za pomocą liteiny?

Przyjmowanie luteiny w celu wywołania miesiączki to jeden z najlepszych sposobów. Luteina to inna nazwa progesteronu, czyli hormonu odpowiedzialnego za działanie żeńskich narządów płciowych. Luteina pozwala na rozkurczenie mięśni macicy. Równolegle zmniejsza także prawdopodobieństwo poronienia i pozwala zmniejszyć prawdopodobieństwo wczesnego porodu. Co więcej luteina odpowiada za dostosowanie metabolizmu kobiety w czasie ciąży do potrzeb płodu. Luteina dostępna jest w sprzedaży wyłącznie na receptę, dlatego żeby ją uzyskać należy wcześniej udać się do lekarza i to on zadecyduje o konieczności jej przyjęcia.

Jak wywołać okres domowymi sposobami?

Kobieta może spróbować samodzielnie wywołać okres za pomocą tzw. domowych sposobów. Wymagają one odrobiny zaangażowania i świetnie sprawdzają się jeżeli, spóźniająca się miesiączka nie jest konsekwencją ciąży lub choroby.

Aktywność fizyczna na spóźniającą się miesiączkę

Jednym z najczęściej rekomendowanych sposobów na wywołanie spóźniającej się miesiączki są bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. Największą skuteczność posiadają co najmniej 30-minutowe ćwiczenia angażujące mięśnie brzucha. Mowa tu przede wszystkim o robieniu przysiadów, brzuszków, skłonów. Pomocne może okazać się także bieganie. Najlepsze i najszybciej dostrzegalne są rezultaty w przypadku osób, które na co dzień zaliczane są do osób o małej aktywności fizycznej, czyli m.in. kobiet pracujących w biurze. Z kolei kobiety, które w swojej pracy muszą bardzo dużo się ruszać, wykonywane ćwiczenia na mięśnie brzucha mogą być mniej intensywne.

Gorąca kąpiel w wannie na spóźniającą się miesiączkę

Szukając sposobu jak wywołać okres, który się spóźnia, nie można zapomnieć o gorącej kąpieli w wannie. Łączy ona w sobie przyjemne z pożytecznym. Gorąca kąpiel umożliwia poprawienie krążenia krwi. W rezultacie szybciej przepływa przez żyły i zwiększa się jej ciśnienie, co pozwala także na wywołanie miesiączki. Z drugiej strony, kobiety zmagające się z obfitymi krwawieniami powinny zrezygnować z gorących kąpieli w czasie okresu. Osoby, które nie posiadają wanny mogą skorzystać z sauny lub po prostu przykładać termofor do dolnej partii brzucha – w okolicy macicy.

Farmaceutyki stosowane na wywołanie okresu

W Internecie nie brakuje porad, które przedstawiają sposoby na wywołanie okresu. Zdecydowana większość posiada uzasadnienie anegdotyczne i brakuje dowodów na ich rzeczywiste działanie. Co więcej, sposoby wymieniane w sieci mogą być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Jak wywołać okres aspiryną?

Wiele osób poszukuje od razu informacji ile tabletek aspiryny na wywołanie okresu należy przyjąć, zanim zastanowi się nad bezpieczeństwem tej metody. Skuteczność wywoływania okresu za pomocą aspiryny wynika z jej właściwości odpowiedzialnych za rozrzedzanie krwi. Przyjmowanie dużych ilości aspiryny może doprowadzić nawet do krwotoku. Równolegle z tego powodu nie jest rekomendowane przyjmowanie aspiryny jako środka niwelującego bóle menstruacyjne. Także przyjmowanie aspiryny w ciąży może mieć bardzo przykre konsekwencje. Duże ilości mogą wywołać poronienie i wiele innych dolegliwości, które ostatecznie mogą zakończyć się hospitalizacją.

Dawka aspiryny umożliwiająca wywołanie okresu

Istnieje wiele, o wiele bardziej bezpiecznych metod pozwalających na wywołanie spóźniającej się miesiączki. Przyjmowanie aspiryny nie jest najlepszym posunięciem. Dopuszczalne jest wyłącznie przyjęcie w tym celu tylko dwóch tabletek aspiryny, aby nie przedawkować kwasu acetylosalicylowego.

Nospa na przyspieszenie okresu

Wiele osób zastanawiając się jak wywołac okres szybko sięga po Nospę, lek rozkurczowy, który kojarzony jest z czasem miesiączki. Nospa wykazuje działanie rozkurczowe, które pozwala na poluźnienie mięśni gładkich. W konsekwencji znajduje zastosowanie podczas dolegliwości bólowych w trakcie miesiączki, czy w chorobach dotykających drogi moczowe, pokarmowe lub żółciowych. Stosowanie nospy, żeby wywołać okres nie ma żadnego uzasadnienia. Żadna dawka nospy nie pozwoli na przyspieszenie okresu.

Witamina C na wywołanie miesiączki

Bardzo często w sieci występują rekomendacje, aby przyjmować witaminę C na przyspieszenie okresu. Tłumaczone jest to wpływem kwasu askorbinowego na poziom żeńskich hormonów płciowych. Żadne badania naukowe nie znalazły potwierdzenia dla tej teorii. Przyjmowanie witaminy C to nie jest dobry sposób jak wywołać okres szybko.