Nasze życie prywatne i jego powodzenie, dla wielu z nas jest fundamentem udanego życia. Nic więc dziwnego, że dbamy o swoje związki. Czasami jednak nasze relacje, także wieloletnie, ulegają znacznemu pogorszeniu. Próbujemy ratować nasze partnerstwo. Istnieje jednak kilka symptomów, które jasno wskazują, że nie warto kontynuować związku. Co do nich należy? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Bezsensowność kontynuowania związków
Kiedy warto zastanowić się, czy dalsze trwanie w związku z drugą osobą nie ma sensu? Istnieje kilka czynników, które jednoznacznie wskazują, że najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie relacji. Z całą pewnością do tego grona zaliczyć należy:
- brak konwersacji pomiędzy partnerami,
- utrzymanie relacji ze względu na dobro wspólnego dziecka,
- brak zaangażowania z jednej ze stron,
- związek, który odbiera radość życia, poczucie własnej wartości i prowadzi do depresji
Rozmowa, a może jej brak?
Kiedy nie warto kontynuować związku? Pierwszym znakiem, że nie ma sensu ciągnąć dalej związku, jest brak porozumienia pomiędzy partnerami. W praktyce oznacza to, że dwie osoby przestają ze sobą rozmawiać, a wymianę zdań najczęściej ograniczają do koniecznego minimum. To prowadzi do stopniowego wygaśnięcia relacji, a z czasem, dwójka ludzi staje się dla siebie zupełnie obca.
Dziecko a związek
Bardzo często, gdy w związku pojawia się dziecko, nawet w przypadku, gdy dwójka osób chciałaby zakończyć trwającą relację, wciąż trwają obok siebie jako przykładni rodzice. Utarło się, że takie zachowanie jest dobre dla dziecka. Nic bardziej mylnego- w perspektywie długoterminowej dzieci będą cierpieć na sztucznym podtrzymywaniu związku znacznie dotkliwiej.
Złe samopoczucie, depresja czy stany lękowe
Bez najmniejszego zastanowienia nie warto kontynuować związku, który prowadzi nas do codziennego, złego samopoczucia, odbierania pewności siebie i wiary we własne możliwości. Tak apodyktyczny partner to przyczyna wszelkich naszych życiowych zmartwień prywatnych. Nie warto wierzyć w ciągłe obietnice poprawy. To zakorzenione zachowania, a ich zmiana wymaga niezwykle intensywnej i długotrwałej terapii. Zakończenie związku będzie jednym ratunkiem przed depresją czy pojawianiem się stanów lękowych.
Miłość, poczucie bezpieczeństwa, wiara w drugiego człowieka to piękne wartości, które pragnie realizować każdy z nas. Warto jednak dawać szansę i poświęcać swój cenny czas jedynie wartościowym osobom.