Ile dziennie powinno się biegać?

Ile dziennie powinno się biegać?

Ile dziennie powinno się biegać? Wsłuchaj się w potrzeby własnego organizmu

Coraz większa część z nas pragnie zadbać o własne zdrowie. Oprócz właściwie zbilansowanej diety kwestią priorytetową jest także odpowiednia ilość aktywności fizycznej każdego dnia. Bieganie stało się niezwykle popularną dyscypliną, ze względu na swoją dużą efektywność. Ile dziennie powinno się biegać? Od czego powinno to zależeć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Bieganie- od czego zależy intensywność treningu?

Wiele osób zastanawia się, ile dziennie powinno się biegać? Tymczasem trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Intensywność treningu uzależniona jest od bardzo wielu różnorodnych czynników. Do najważniejszych zaliczyć należy:

  • Kondycję fizyczną,
  • Wagę,
  • Nastawienie psychiczne,
  • Stan organizmu

Powyższe założenia najprościej będzie przełożyć na konkretne przykłady. Jeśli jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, które regularnie uprawiają inne dyscypliny sportowe, nie cierpimy na żadne schorzenia układu kostno- stawowego, a nasze BMI wskazuje na prawidłową masę ciała, zdecydowanie będziemy należeć do grupy osób, które już na pierwszym treningu będą mogły pozwolić sobie na pokonanie większego dystansu. Jeśli zaś zaczynamy dopiero swoją przygodę z jakąkolwiek formą regularnej aktywności fizycznej, chcąc poprawić swoją kondycję fizyczną czy zgubić nadprogramowe kilogramy, wówczas dystans i czas pierwszego treningu będą znacznie mniejsze. Niebagatelne znacznie odgrywa także tempo biegu.

Konsekwencje nadmiernego biegania

Ile dziennie powinno się biegać, by nie przeforsować swojego organizmu? Zdecydowanie warto kierować się zasadą mniej, niż więcej. Wiele osób, ze względu na dużą mobilizację psychiczną, zwłaszcza na jednych z pierwszych treningów, pragnie przebiec jak najwięcej. Tymczasem jest to bardzo mylne założenie, które prowadzić może do negatywnych konsekwencji uniemożliwiających dalsze wykonywanie treningów w najbliższym czasie. Dystanse i czas biegu należy dopasować do własnej kondycji fizycznej i możliwości, które należy zwiększać stopniowo, systematycznie, wraz ze wzrostem swoich umiejętności biegania.

Ile dziennie powinno się biegać, by poprawiać swoją wydolność organizmu? Należy obserwować swój organizm, delikatnie „podkręcać” wymagania i tempo, a przede wszystkim skupić się na regularności treningów. Takie podejście do biegania, wraz z upływem czasu, pozwoli na osiągnięcie wymiernych rezultatów, jak również stopniowego zwiększania dystansu i czasu wykonywanych treningów.