Nadmierne wypadanie włosów – Przyczyny, przeciwdziałanie, leczenie

wypadanie włosów; wypadanie włosów przyczyny; przyczyny wypadania włosów; włosy wypadają; wypadające włosy; co powoduje wypadanie włosów; wypadanie włosów leczenie; dlaczego włosy wypadają; sposób na wypadajace włosy; dlaczego strasznie wypadają mi włosy; nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów, występujące zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet to problem, z którym każdy z nas borykał się w swoim życiu przynajmniej kilkukrotnie. Zwykle jesteśmy w stanie bardzo łatwo zaobserwować u siebie to zjawisko: na przykład poprzez większą ilość włosów pozostawionych na szczotce lub ubraniach, albo podczas mycia głowy. W zależności od przyczyny, sposób na poradzenie sobie z wypadaniem włosów może wymagać od nas większego lub mniejszego poświęcenia. Niemniej jednak, nie warto tego lekceważyć i poszukać przyczyny wypadania włosów.

Zaburzona gospodarka hormonalna

Zmiany hormonalne, stale towarzyszące kobietom, miewają bardzo przykre konsekwencje dla wyglądu oraz samopoczucia. Podczas tychże przemian, dochodzi do gwałtownego spadku estrogenu – hormonu odpowiedzialnego za kondycję oraz gęstość włosów. Znaczny spadek estrogenów może być spowodowany ciążą, menopauzą, a także różnego rodzaju nieprawidłowościami związanymi z funkcjonowaniem układu hormonalnego (np. choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników, cukrzyca).

Długotrwały oraz silny stres

Niestety, częsty stres jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Jesteśmy zmuszeni z nim walczyć w rozmaitych okoliczność, jednak najczęściej towarzyszy nam w pracy i w domu, ale może być także powiązany z różnego rodzaju zaburzeniami emocjonalnymi, stanami lękowymi lub stanami depresyjnymi. Zazwyczaj walka ze stresem nie przychodzi nam szczególnie łatwo, zwłaszcza, jeżeli rzeczywiście stał się on elementem codzienności. Prowadząc stresowy tryb życia, możemy doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji nie tylko na tle zdrowia psychicznego, ale również zdrowia fizycznego. Warto obserwować swoje reakcje w poszczególnych sytuacjach, aby stwierdzić, czy na obecnym etapie nie jest nam potrzebna pomoc specjalisty, z której oczywiście, zawsze warto skorzystać, nie znajdując się w zaawansowanym stadium wyniszczenia przez stres i nerwy.

Przewlekły stres wpływa nie tylko na gęstość oraz szybkość wzrostu włosa, ale powoduje on również obniżenie apetytu i znaczne pogorszenie samopoczucia, czego konsekwencją może być nadmierne wypadanie włosów lub łysienie.

Nieprawidłowa i uboga dieta

Żyjąc w pośpiechu, często przestajemy zwracać uwagę na jakość oraz zawartość naszej diety. Zdarza się, że jemy rzadko, nieregularnie, a posiłki nie zawierają dostatecznej ilości niezbędnych składników odżywczych. Z kolei przetworzona, tudzież tłusta niezdrowa żywność niekorzystnie wpływają na organy wewnętrzne, przy czym odbija się to na zdrowiu fizycznym.

Na stan wypadania włosów, kluczowy wpływ mają braki w przyswajaniu:

  • witaminy A
  • witaminy B
  • witaminy D3
  • kwasów omega-3
  • żelaza;

Przyjmowanie niektórych leków

Skutki uboczne zażywania poszczególnych specyfików medycznych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, mogą być odpowiedzią na pytanie, dlaczego wypadają włosy; do innych skutków należą także wzrost lub utrata masy ciała, pogorszenie stanu skóry oraz zmęczenie, gorsze samopoczucie, trudności w skupieniu. W takich sytuacjach niezbędna okaże się pomoc lekarza zaznajomionego w danej dziedzinie, połączona z domowymi sposobami przeciwdziałania.

Do leków powodujących niechciane skutki uboczne należą:

  • leki przeciwtrądzikowe
  • leki psychotropowe
  • leki przeciwnowotworowe
  • leki przeciwmiażdżycowe
  • leki hormonalne;

Schorzenia skóry głowy

Ze schorzeniami skóry głowy możemy spotkać się najczęściej w formie łupieżu bądź nadmiernego łojotoku, który powoduje szybkie przetłuszczające się włosy. Jednakże, problem ten bywa również poważniejszy i wymaga interwencji trychologa lub dermatologa. Lekarz po postawieniu diagnozy, będzie w stanie przepisać nam odpowiednie leki, a także kosmetyki zwalczające schorzenie.

Powszechnymi schorzeniami skóry głowy są:

  • atopowe zapalenie skóry
  • łojotokowe zapalenie skóry
  • grzybica skóry
  • różowy łupież Gilberta;

Stylizacja oraz farbowanie włosów

Częste zabiegi stylizacyjne i/lub fryzjerskie, doprowadzają nie tylko do podrażnienia skóry głowy, ale również do znacznego uszkodzenia łuski włosa, a więc siłą rzeczy, jest to jedna z najczęstszych przyczyn do narzekania na strasznie wypadające włosy. Substancje chemiczne zawarte w farbach fryzjerskich, a także zabiegi rozjaśniania włosów, doprowadzają do przesuszenia, a w konsekwencji nieodpowiedniego dbania o stan farbowanych włosów poprzez stosowanie specjalistycznych szamponów, odżywek, masek czy olejów – rozpoczyna się problem z wypadaniem włosów lub łysieniem. Do szkodliwych zabiegów stylizujących należą również:

  • zbyt częste używanie prostownicy/lokówki
  • traktowanie włosów ciepłem suszarki z bliskiej odległości
  • używanie lakieru do włosów
  • częste tapirowanie;

Łysienie – rodzaje

Oprócz przyczyn powszechnego problemu wypadania włosów, które są od nas w większym lub mniejszym stopniu zależne, istnieje także genetycznie uwarunkowana skłonność do łysienia, z którą poradzenie sobie może stanowić nie lada wyzwanie. Szacuje się, iż dotyka ponad 80% mężczyzn i aż 42% kobiet.

  • Łysienie androgenowe – jest to najpowszechniejszy rodzaj łysienia, którego proces rozpoczyna się w przypadku mężczyzn już nawet we wczesnej młodości, tworząc tym samym widoczne zakola lub łyse placki na głowie. W przypadku kobiet, rzadko obserwuje się przypadki całkowitego wyłysienia, jednak zdarza się, że łysina jest widoczna, przez co panie narażone są na wyjątkowe wstydliwy kłopot.
  • Łysienie plackowate – bardzo często występuje u dzieci i charakteryzuje się powstawaniem łysych placków, nierzadko doprowadzając do całkowitego wyłysienia; u dorosłych pacjentów wywołane zostaje przez silny stres, lub towarzyszące choroby układu autoimmunologicznego.
  • Łysienie blizowaciejące – dochodzi do niego wskutek poważnego zapalenia skóry głowy bądź innych zaburzeń powiązanych z zapaleniem mieszka włosowego.
  • Trichotillomania – przypadłość ta występuje u osób zmagającymi się z problemami psychicznymi; polega na nerwicowemu wyrywaniu włosów, w celu rozładowania napięcia;

Sposoby na wypadające włosy

Na rynku znajduje się wielu producentów, którzy oferują sposoby leczenia kłopotu wypadajnia włosów, poprzez stosowanie ich unikalnych kosmetyków, jednak ich zapewnienia mogą niekiedy okazać się zupełnie bezowocne. Z pomocą przychodzą nam internetowe fora dyskusyjne, na których użytkownicy mogą wymieniać się opiniami na temat konkretnych kosmetyków oraz ich skuteczności. Możemy także sięgnąć po naturalne i domowe sposoby, oraz suplementy diety. Najbardziej znanymi i solidnymi sposobami okazują się:

  • stosowanie profesjonalnych dermokosmetyków
  • nakładanie masek przygotowanych z domowych składników (np. jaja, olej kokosowy, czosnek, miód, jogurt naturalny)
  • stosowanie specjalnych wcierek do skóry głowy na bazie ziół, które pobudzają cebulki włosa
  • spożywanie naparów ziołowych (np. brzoza, dziurawiec, pokrzywa, chmiel, skrzyp polny)
  • zmiana diety: posiłki bogate w warzywa, owoce, kasze, jaja, czerwone mięso, podroby;

Wypadanie włosów dotyka osób różnej płci i w różnym wieku, oraz może być spowodowany rozmaitymi przemianami w ludzkim organizmie. Nie należy jednak traktować tego problemu jako błahostkę, ponieważ samo gubienie włosów bywa objawem dużo poważniejszych schorzeń, wymagających natychmiastowego kontaktu z lekarzem specjalistą. Mimo wszystko, bez paniki – czasami powody rzeczywiście bywają niegroźne i łatwe do skorygowania, nawet bez specjalistycznych porad i lekarstw, a opisywany problem wcale nie musi zwiastować przewlekłego łysienia czy uszkodzeń skóry głowy.