Czy przy małej ilości spermy można zajść w ciążę?

Czy przy małej ilości spermy można zajść w ciążę?

Coraz więcej par w dobie XXI wieku ma problemy z poczęciem dziecka. Przyczyny mogą być różnego i istnieje wiele przesłanek, które warunkują ten stan, miedzy innymi:  uwarunkowania genetyczne, bądź w budowie narządów wewnętrznych kobiety. Problemy z krwią lub nasieniem także mają ogromne znaczenie w sytuacji starań o dziecko. Jednak niektóre pary zastanawiają się czy przy małej ilości spermy można zajść w ciążę. W tym artykule odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania.

Czy ilość spermy ma znaczenie w poczęciu dziecka?

Warto pamiętać, że skuteczne zajście w ciążę musi być uwarunkowane kilkoma niezwykle istotnymi elementami. Do nich należy także sperma. Ważna jest jej objętość, ponieważ badania wskazują, że powinno być jej ponad 3 ml. Niezwykle istotna jest także jakość spermy, w której ważne są różnego typu parametry, między innymi dotyczące ruchliwości plemników i ich budowy, a także żywotności. Z setek milionów plemników, które uwalniane są podczas wytrysku do komórki jajowej dociera tylko jeden – najsilniejszy. Reszta plemników jest słaba, wolna, bądź posiada wady uniemożliwiające zapłodnienie. Warto mieć na uwadze także, że zapłodnienie bez wytrysku jest możliwe, a to za sprawą wydzielanego preejakulatu, czyli nasienia w bardzo małej ilości podczas stosunku, w którym także znajdują się plemniki.

Jakość i ilość spermy a możliwość zajścia w ciążę

Niezwykle istotne jest także miejsce wytrysku, tak samo jak ilość spermy, ponieważ warto mieć na uwadze, że wytrysk mężczyzny na srom, bądź jego okolice także może doprowadzić do ciąży. Są to sporadyczne przypadki jednak zdarzają się. Najbardziej owocnym sposobem poczęcia jest ejakulacja w pochwie, ponieważ w maksymalnym stopniu zostaje skrócona droga plemników celem poszukiwania uwolnionej komórki jajowej.

Warto mieć na uwadze, że żywotność plemników może trwać nawet do pięciu dni. Dlatego chcąc uniknąć zajścia w ciążę kochając się w dni niepłodne należy pamiętać, że plemniki w ciele kobiety dzięki sprzyjającym im warunkom mogą przetrwać nawet kilka dni. To za sprawą zasadowego środowiska w pochwie stworzone zostają niezwykle sprzyjające warunki do życia plemników. Środowisko zasadowe pojawia się w czasie owulacji oraz na kilka dni przed nią lub po.

Czy bez wytrysków w pochwie można zajść w ciążę?

Warto mieć na uwadze, że nawet minimalna ilość nasienia może wydostać się przed wtryskiem do pochwy, dzięki czemu może dojść do skutecznego zapłodnienia. Dlatego trzeba pamiętać, że stosunek przerywany nie jest skuteczną metodą antykoncepcyjną. Ponadto zdarzają się sytuacje, w których może dojść do połączenia plemnika z komórką jajową bez wytrysku w pochwie. Takie sytuacje nie zdarzają się dość często, ale są możliwe, na przykład za sprawą wprowadzenia nasienia na palcach partnera do pochwy, dlatego jeśli para nie planuje zajścia w ciążę należy rozważyć stosowanie dodatkowych środków zabezpieczających, które zapewnią skuteczną metodę antykoncepcyjną, takich jak prezerwatywa, bądź tabletki antykoncepcyjne, ewentualnie spirale.