Ocieplenie domu niewątpliwie pełni ważną rolę w zapewnieniu komfortu termicznego. Oczywiście zmniejszają się też rachunki za ogrzewanie i koszty eksploatacji nieruchomości. Trzeba wybrać odpowiedni materiał. Do wyboru jest choćby styropian, wełna bądź pianka pur. Pamiętajcie, że na ocieplaniu nie można oszczędzać. Należy wybierać dobrej jakości materiały. Dziś podpowiemy Wam, jak dobrze ocieplić dom.
Jak przygotować podłoże?
Oczywiście nim przejdziemy do klejenia wybranego materiału, musimy właściwie przygotować podłoże. W ten sposób zyskujemy większą trwałość. Pamiętajcie więc, że powierzchnia ścian musi być sucha, ale też równa. Właśnie dzięki temu płyty izolacyjne będą zdecydowanie lepiej się trzymać. Jeżeli na powierzchni zauważycie zabrudzenia, to najlepiej oczyścić je wykorzystując sprężone powietrze bądź myjkę ciśnieniową. Zaschnięte fragmenty zapraw można wyczyścić i usunąć używając papieru ściernego. Jeżeli jednak elementy są bardzo twarde, to powinno się je skuć. Przypominamy też, że płyt nie można w żadnym wypadku przyklejać na zapleśniałe ściany czy takie, na których znajduje się grzyb. Powierzchnię w całości należy zagruntować i dopiero gdy środek gruntujący wyschnie, można rozpocząć pracę. Nie zapomnijcie jeszcze o dobrym kleju. Tutaj polecamy Wam kleje polimerowe.
Czy lepiej wybrać styropian czy może wełnę mineralną?
Każdy inwestor stoi przed dylematem, jaki materiał powinien wybrać. Do wyboru jest choćby styropian oraz wełna mineralna. Porównajmy te dwa rozwiązania. Styropian zapewnia wysoki poziom termoizolacji. Cechuje go niski poziom paroprzepuszczalności. Nie jest też podatny na wilgoć, gdyż ma niską nasiąkliwość. Na pewno jego dużą zaletą jest także lekkość. Rzeczywiście bardzo dobrze sprawdza się do izolacji całego budynku, w tym także piwnic, tarasów czy podłóg. Styropian jest materiałem samogasnącym, a więc zapewnia bezpieczeństwo. Niestety jest podatny na uszkodzenia mechaniczne i bardzo łatwo go złamać. Natomiast ocieplenie wełną mineralną umożliwia uzyskanie wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności. Oznacza to, że można uzyskać optymalną wilgotność powietrza. Niestety wełna jest też wrażliwa na wilgoć. Trzeba więc uważać, aby jej nie zmoczyć. Ten materiał jest bardzo sprężysty i odporny na odkształcenia. Wykazuje także wysoką odporność na ogień. Wełnę mineralną można wykorzystać do ocieplenia konstrukcji drewnianych i stalowych, czy choćby ścian szkieletowych. Ocieplenia domu nie należy wykonywać w momencie, gdy temperatura jest bardzo niska czy też bardzo wysoka. Skoro to już jasne, to można przejść do pracy.
Jak wykonać ocieplenie domu styropianem?
Gdy powierzchnia jest już zagruntowana i sucha, możemy przejść do pracy. Na początek montujemy listwę startową. Stanowi ona dolną część izolacji, a także chroni izolację przed przegryzieniem przez gryzonie. Następnie nanosimy klej elastyczny. Trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie i dokładnie, na całą powierzchnię. Płyty przyklejamy do ściany, przytrzymujemy je przez ok. 30 sekund, tak aby klej się związał. Pamiętajcie jeszcze, że nie należy zachowywać żadnego odstępu między płytami. W kolejnym etapie należy osadzić narożniki. Zapewniają one ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Gdy już płyty przyklejone są do ściany należy zamontować jeszcze specjalne kołki. Teraz należy zeszlifować powierzchnię płyt, używając do tego celu pacy i papieru ściernego. Można powiedzieć, że większość prac już za nami, gdyż pozostaje tylko wykończenie narożników przy oknach oraz wykonanie warstwy zbrojeniowej z siatki.
Jak ocieplić dom wełną mineralną?
Wełna mineralna jest doskonałym materiałem ociepleniowym, a także świetną izolacją akustyczną. Jej montaż również można wykonać samodzielnie i nie powinien nastręczać problemów. Pracę rozpoczynamy od montażu listwy cokołowej, następnie z największą starannością przyklejamy wełnę mineralną do powierzchni ściany. Tutaj doskonale sprawdzą się kleje polimerowe. Nie zapomnijcie zeszlifować powierzchni płyt. Dopiero potem można przejść do montażu siatki przy narożu okiennym. Ten etap jest bardzo ważny, gdyż chroni przed powstaniem mostków cieplnych. Pozostaje już tylko nałożenie zaprawy zbrojącej i zatopienie siatki.