Zdecydowana większość społeczeństwa deklaruje, że przygotowując ogórki gruntowe obiera je z ich skórki. W wielu domach jada się ogórki gruntowe w sałatkach, mizeriach, na kanapkach, czy też w koktajlach i drinkach w postaci bez skórki. Jednakże, jeśli się mocniej zastanowić, to dochodzimy do wniosku, że ogórki kiszone, konserwowe, czy też małosolne są tak naprawdę wytworem powstałym z ogórków gruntowych i spożywane w swoich skórkach. Jak to za tem jest, czy można jeść ogórki gruntowe z ich skórką?
Właściwości ogórka gruntowego
Ogórek gruntowy jako warzywo z samego tego tytułu przyszytą ma przez społeczeństwo etykietkę zdrowego. I słusznie! Ogórek to nie tylko orzeźwiające warzywo i delikatny, przyjemny smak, ale przede wszystkim niskokaloryczny smakołyk, który składa się w 95% z wody i jest bombą fitoskładników. Fitoskładniki natomiast, to między innymi związki fenolowe, czyli nic innego jak zbawienie dla wnętrza i zewnętrza ludzkiego organizmu, dzięki ich działaniom przeciwzapalnym i przeciwutleniającymi. Dodatkowo, ogórki gruntowe mimo iż nie zawierają sporej połaci witamin i minerałów to są w stanie dostarczyć nam dość sporo witaminy K oraz molibdenu, oraz w mniejszych ilościach – wit. A, B6, C.
Zielony garniturek w zdrowej modzie!
Tak jak sam ogórek nie jest wyjątkowo bogaty w źródła witamin i minerałów, tak jego obudowa – skórka to bogactwo zdrowia. To w cimnozielohej, chropowatej skórce ogórka gruntowego znajduje się najwięcej wartości odżywczych, witamin i antyoksydantów, które opóźniają procesy starzenia się. Skórka ogórka gruntowego zawiera wiele składników takich jak niacyna, ryboflawina, czy kwas foliowy, który w obecnych czasach jest często na deficycie u większości kobiet, a niezbędny jest chociażby przy zajściu w ciążę i przy cyklach menstruacyjnych. Co więcej, nasza „osłonka” ogórka zawiera krzemionkę, która przyczynia się do wzmocnienia i odbudowy płytki paznokci oraz włosów. Poruszając temat warzyw nie można zapomnieć o błonniku, a to właśnie w skórce, a nie w miąższu ogórka jest go najwięcej. Więc jeśli chcemy, by nasze jelita pracowały jak należy, aby nie pojawiały się wzdęcia, zaparcia, czy popularne uczucie „jeża” w brzuchu, to w skórce ogórka gruntowego znajdziemy rozwiązanie. Natomiast najbardziej wewnętrzna część skórki zawiera również sterole. To dzięki nim układ krążenia może funkcjonować, tak jak powinien, a poziom szkodliwego cholesterolu jest obniżany.
Ogórek gruntowy z, czy bez skórki?
Odpowiedź jest już oczywista – jak najbardziej z! Oczywiście można też spożywać samego ogórka, a na przykład obierki skórek osobno, aczkolwiek same obierki nie charakteryzują się najlepszym smakiem. Dodatkowo, obierając ogórka gruntowego ze skóry łatwo można doprowadzić do obrania zbyt dużego fragmentu, tym samym pozbawiając ogórka tych najbardziej bogatych w witaminy i zdrowe składniki części. Zaleca się więc jeść ogórka gruntowego w całości.