Podpowiadamy, jak wybrać lornetkę

Jednymi z najpopularniejszych optycznych sprzętów są lornetki. Można z nich korzystać zarówno do amatorskich, jak i profesjonalnych zastosowań. Poszukujesz odpowiedniej dla siebie lornetki, ale nie wiesz, na jaką się zdecydować? Podpowiadamy, czym kierować się przy jej wyborze.

Jak wybrać lornetkę – zastosowanie

Na pewno wiesz, że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lornetek. Mają one różne parametry, których dobór zależy przede wszystkim od tego, co planujesz obserwować. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że inna lornetka sprawdzi się do obserwacji nocnego nieba, a inna do górskich krajobrazów. W związku z tym przed wyborem konkretnego modelu rozważ, do czego chcesz go użyć.

Chcesz wiedzieć, jakie są najpopularniejsze rodzaje lornetek? Dużą popularnością cieszą się lornetki myśliwskie. Mogą one być wykorzystywane nie tylko podczas polowań, ale również do przyrodniczych obserwacji. Z takich lornetek chętnie korzystają także myśliwi. Oprócz tego można wyróżnić lornetki wojskowe, które służą przede wszystkim do kontroli wroga. Istnieją także lornetki astronomiczne, umożliwiające obserwację gwiazd i innych ciał niebieskich. Wiele osób decyduje się natomiast na lornetki turystyczne, które warto zabrać ze sobą np. na wycieczkę. Warto wiedzieć, że wszystkie powyższe rodzaje lornetek znajdziesz w ofercie sklepu internetowego zzoom.pl.

Które parametry lornetek mają największe znaczenie?

Nie wiesz, jak wybrać lornetkę? Na co przede wszystkim należy zwrócić uwagę? Otóż duże znaczenie ma m.in. jej powiększenie, które mówi o tym, ile razy dany punkt zostanie przybliżony. Musisz mieć świadomość tego, że zbyt duże powiększenie wcale nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ trudno uzyskać stabilny obraz. Jeśli jednak naprawdę tego potrzebujesz, wybierz lornetkę ze statywem. Pamiętaj także, że mniejsze powiększenie daje nie tylko lepszą ostrość, ale też większe pole widzenia. Co ciekawe, istnieją także lornetki mające zmienne powiększenie, lecz w tym przypadku trzeba wybrać naprawdę sprawdzony sprzęt renomowanych marek.

Istotnym parametrem lornetki jest również średnica obiektywu. Im jest ona większa, tym więcej światła się do niego dostanie. W związku z tym większa średnica gwarantuje lepszą jakość obrazu, jasność i ostrość. Przy wyborze wielkości obiektywu warto także wziąć pod uwagę średnicę swojej źrenicy. Wyjściowa źrenica lornetki musi mieścić się w zakresie średnicy źrenicy Twojego oka.

Jak widać, wybór lornetki zależy przede wszystkim od jej zastosowania. Oprócz tego koniecznie zwróć uwagę na najważniejsze parametry danego sprzętu.