Dysk Samsung 870 EVO 2 TB – czy warto w niego inwestować?

Dyski HDD powoli odchodzą do lamusa, a przynajmniej jako główne podzespoły pamięci w komputerze czy laptopie. Nic dziwnego. Nośniki SSD są przede wszystkim szybsze i wydajniejsze, co pozwala na jeszcze płynniejsze działanie systemu. Przykładem może być dysk Samsung 870 EVO 2 TB. Jakie są jego zalety i gdzie można go wykorzystać?

Dyski SATA SSD Samsung – w czym są lepsze od HDD?

Jeszcze nie tak dawno dysk HDD montowany był w komputerach i laptopach obok ich młodszych krewnych: SSD. Dziś najczęściej służy on po prostu jako pojemny magazyn danych na zdjęcia oraz filmy z rodzinnych wakacji czy dokumenty i pliki firmowe. Dlaczego tak się dzieje? Dyski HDD to nośniki magnetyczne. Ich konstrukcja składa się z ruchomej głowicy oraz talerzy magnetycznych. Właśnie ze względu na swoją budowę i ruchome elementy są one nie tylko wolniejsze i mniej energooszczędne od SSD, ale także bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne*.

Dyski SSD, takie jak Samsung 870 EVO 2 TB, to nośniki półprzewodnikowe, które posiadają bardzo prostą konstrukcję pozbawioną ruchomych elementów. Najczęściej składa się na nią kontroler, pamięć NAND flash oraz dodatkowo pamięci podręczne DRAM. A to wszystko zamknięte w dysku SATA 2 TB o formacie 2,5 cala. Z tego powodu są one szybsze i wydajniejsze**, a przy okazji bardziej odporne na uderzenia i wstrząsy.

Dysk SATA 2 TB Samsung – czym się wyróżnia?

W przypadku dysku SATA SSD Samsung na uwagę zasługuje duża pojemność. 2 terabajty pamięci to wystarczająco miejsca, by pomieścić nie tylko cały system operacyjny, ale też zdjęcia, pliki wideo, a nawet wymagające gry i aplikacje. Współczesne tytuły gier potrafią zajmować nawet 200 GB pamięci, więc wymagają naprawdę dużo przestrzeni dyskowej.  Na szczęście na nośniku SATA 2 TB nie powinno jej zabraknąć. Równie istotną kwestią jest prędkość zapisu i odczytu plików. Dysk SATA 2 TB Samsung 870 EVO osiąga maksymalny limit szybkości interfejsu SATA, czyli aż do 560 MB/s odczytu sekwencyjnego oraz do 530 MB/s zapisu sekwencyjnego. Wysoką prędkość zapisu zapewnia technologia Intelligent TurboWrite*.

W przypadku dysków, które mają przechowywać wiele różnych danych, ważna będzie również ich żywotność określana parametrem TBW. Najprościej mówiąc, jest to liczba terabajtów, które dysk jest w stanie zapisać w całym okresie eksploatacji. W przypadku dysku SATA Samsung 870 2 TB jest to aż 1200 TBW w ciągu 5 lat gwarancji**.

Samsung 870 EVO 2 TB to nośnik, który usprawni działanie systemu operacyjnego, a także skróci ładowanie i zwiększy przepustowość. Dzięki niemu gry, pliki czy filmy mogą uruchamiać się szybciej i działać płynniej.

 

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 

*Cechy te wynikają z budowy dysków HDD i SDD.

Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite. Konfiguracja systemu testowego: Intel Core i7-7700K CPU @ 4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A. Wszystkie dane dotyczące wydajności uzyskano przy użyciu SSD jako dysku dodatkowego.

**Porównanie prędkości na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB. Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4 GB/ WINTO RSS.

**Gwarantowana wartość TBW dla 870 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1200 TBW dla modelu 2 TB oraz 2400 TBW dla modelu 4 TB. 5 lat lub TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Więcej informacji na temat gwarancji podano w załączonym dokumencie gwarancyjnym.